Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba Halka Açıldığında 1000 Dolarlık Hisse Alsaydınız, Şimdi Ne Olurdu?

CNBC, Alibaba halka açıldığı gün 1000 dolar yatırılmış olsaydı 11 Mart itibarıyla yüzde 92 civarında kazanç getirmiş olacağını açıkladı. İşte detaylar;
Alibaba Halka Açıldığında 1000 Dolarlık Hisse Alsaydınız, Şimdi Ne Olurdu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in en büyük teknoloji isimlerinden biri olan Alibaba, yaklaşık 467,66 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip ve hisseleri yıllık yüzde 31’den fazla kazanç sağladı. 2014 yılında halka arz edildiğinde 25 milyar dolar ile rekor kırmıştı. Hisseleri New York Borsası’nda 68 dolardan işleme açıldıktan sonra günü 93,89 dolardan kapatarak, yüzde 38’den daha fazla kazandırmıştı.

Eğer o zamanlar Alibaba hisselerine 1000 dolarlık bir yatırım yapmış olsaydınız paranız 2000 dolara yaklaşmış olacaktı.

Alibaba 1000 Dolar KazandıracaktıCNBC’nin hesaplamalarına göre; 19.03.2014 tarihindeki kapanış fiyatından 1000 dolarlık hisse almış olsaydınız 11 Mart 2019 itibarıyla 1921,50 dolar kazanç sağlamış olacaktınız. Bu işlemin, ilk günün kapanış fiyatından yüzde 92,15 değerinde bir yükselişe göre yapıldığı bilinirken, herhangi bir temettü ödemesi yapmadığı da söylendi.

Temettü dağıtılmamasının nedeni ise mevcut iş alanlarına ve yeni alanlara yatırım yapılması şeklinde açıklanıyor. Mesela Alibaba, Güneydoğu Asya’da faaliyet gösteren Lazada‘nın yanında lojistik şirketi Cainiao’ya yatırım yapmaya devam ediyor. Alibaba’nın her iki şirkete ait kontol hissesi bulunuyor.

CNBC’ye göre şirketin küresel profiline rağmen başarısı Çin’in yerel tüketimine dayanıyor.

Alibaba Çin Yerel Tüketimine DayanıyorDA Davidson’ın Araştırma Müdürü Gil Luria verdiği demeçte, “Çin ekonomisinin yavaşlaması, Alibaba’nın kısa ila orta vadede başarılı olmasını çok zorlaştıracaktır. Çin, son 30 yılda henüz önemli bir iş döngüsü yaşamamış, bu da mevcut yavaşlamanın sonucunun tahmin edilmesinin çok zor olduğu anlamına geliyor,” dedi.

Luria, Çinli tüketicilerin uzun süreli artan tüketim yaşadığını ve ekonomi yavaşladığında bu cephede anlamlı bir geri çekilmenin olabileceğini de dile getirdi. Pekin hükümeti verilerinin ise geçen Cuma beklenenden çok daha zayıf olan ticaret verileri dahil olmak üzere Çin ekonomisinin yavaşladığını belirtti.

GCM Yatırım Banner
Alibaba’nın toplam gelirinin 2018 yılının son 3 ayında yıllık bazda %41 artarak 117,28 milyar yuan olduğu bilinirken, çekirdek ticaret geliri %40 artarak 15 milyar doların altına indi.

Alibaba Geliri 3 Ayda Yüzde 41 ArttıAlibaba Bekarlar Günü’nde ise 30,8 milyar doların üzerinde bir satış geliri elde etti. Alibaba Genel Müdür Yardımcısı Joseph Tsai, en son kazanımlar sırasında şirketin e-ticaret büyümesine ikna olduğunu ve perakendenin sayısallaştırılmasının genel Çin ekonomisini aşmaya devam edeceğini belirtti.

Tsai, devam eden ABD-Çin ticaret gerilimleriyle ilgili potansiyel endişelerini dile getirirken, Alibaba’nın ticari tarifelerin somut etkilerine maruz kalmasının, yerel tüketim ve kurumsal dönüşümün şirketin beklenenden daha az büyümesine neden olduğunu söyledi. Bu faktörlerin ise Alibaba’nın ana işletmelerinin birincil büyüme faktörleri olduğunu vurguladı.

Alibaba, Çin ve Çin gibi pazarlarda sıkı bir rekabetle karşı karşıya; çünkü Pekin ve Şanghay gibi kentlerde e-ticaret penetrasyonu yükseliyor.

Alibaba Rekabetle UğraşıyorBuna bağlı olarak şirket, analistlere göre online alışverişin hala en az üç ila beş yıl gerisinde kaldığı düşük seviyeli şehirlere ve hatta kırsal alanlara yayıyor. Üç aylık son raporuna göre Alibaba, yeni e-ticaret kullanıcılarının yaklaşık yüzde 70’ini alt düzey şehirlerden elde ediyor.

Hong Kong merkezli Guotai Junan’dan Danny Law, bu durumu zaman alıcı ve maliyetli olarak yorumladı. Alibaba’nın yeni kullanıcı edinme sürecinden bahseden Law, e-ticaret oyuncularının daha fazla harcama yapmalarını ve sıklığı artırmalarını sağlayarak mevcut müşterilerden daha fazla kazanç elde etmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Law, Çin’deki ekonomik yavaşlamanın kesinlikle Alibaba’nın üst ve alt çizgisini olumsuz yönde etkileyeceğine de dikkat çekti.

Çin'deki Yavaşlama Alibaba'yı EtkileyecekBu durumun özellikle yatırımları etkileyeceği bilinirken, yine de uzun vadede Alibaba’nın beklentilerinin umut verici olduğu dile getiriliyor. DA Davidson’ın Araştırma Müdürü Gil Luria, “uzun vadeli umutları olan iyi yönetilen küresel bir internet şirketi,” olmaya devam ettiğini söyledi. Ancak yatırımcıların Çin’deki anlamlı yavaşlama ihtimalinin düşük olduğuna inanmaları durumunda hisse senedini dikkate almaları gerektiğini belirtti.

Online alışverişin Çin’de daha uzun vadede büyümek için yeri olduğu söylenirken, Sanford C. Bernstein’in kıdemli analisti David Dai’ye göre; geçen yıl fiziki malların e-ticaret penetrasyonunun yüzde 21 civarında olduğunu vurguladı. Şubat ayında yaptığı açıklamasında, “Tüketim %7 ve çevrimiçi penetrasyon her yıl %1,8 artarken, e-ticaret uzun yıllar boyunca gençler sayesinde rahatça büyüyebilir. Alibaba %66 pazar payı ile piyasayı birleştirdikten sonra (brüt mal değeri) hacmini büyütmeye devam edecek,” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın