Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba Eylül 2021’den Bu Yana En Büyük Gelir Artışını Açıkladı

Alibaba ilk çeyrekte analist beklentilerinin üzerinde gelir artışı açıkladı. Şirket hisseleri yükseldi. Ayrıntılar geliyor…
Alibaba Eylül 2021’den Bu Yana En Büyük Gelir Artışını Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in önde gelen e-ticaret devi Alibaba ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket ilk çeyrek gelirinin, pandemi ile ilgili katı kısıtlamaların olduğu bir yıl öncesine göre arttığını açıkladı. Alibaba analistlerin 224,92 milyar yuan olan tahminlerine kıyasla, ilk çeyrekte 234,16 milyar yuan gelir bildirdi. Bu şirketin Eylül 2021’den beri en büyük gelir artışını temsil ediyor.

Şirketin ABD’de işlem gören hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık yüzde 4 arttı. En son gelir, son dört çeyrekte sabit büyümeden yüzde 3’e doğru bir gelişmeyi temsil ediyor.

Alibaba’nın ana faaliyet alanı Taobao ve Tmall Group, Haziran çeyreğinde yıllık bazda yüzde 12 artışla 114.95 milyar yuana ulaştı. Şirket, çevrimiçi alışveriş için Taobao uygulamasının Haziran ayında günlük aktif kullanıcıların bir yıl öncesine göre yüzde 6,5 arttığını bildirdi.

Şirketin denizaşırı pazarlara açılması da sonuç verdi ve uluslararası ticaret perakendesinden elde edilen gelir yıllık bazda yüzde 60 artarak ilk çeyrekte 17.14 milyar yuana ulaştı. Uluslararası talep, aynı dönemde Alibaba’nın Cainiao lojistik işi gelirini yüzde 34 artırarak 23.16 milyar yuana çıkarmasında etkili oldu.

Alibaba’nın bulut işi, yüzde 4′lük bir gelir artışıyla 25.12 milyar yuana ulaştı. Son rakamlar, Çin’in hala Covid-19 salgınıyla mücadele ettiği ve Şangay’da iki aylık bir tecrit uygulandığı bir yıl önceki dönemle karşılaştırılıyor. Çin ekonomisi, Aralık ayında sıkı salgın kontrollerini gevşettiğinden beri karışık bir durumda ve yatırımcılar güçlü bir toparlanma bekliyordu.

GCM Yatırım Banner

Veriler ise yurt içi tüketici talebinin durgun kaldığını gösteriyor. Çin’in ikinci çeyrek büyüme rakamları beklentilerin altında açıklandı. Ekonominin bu çeyrekte yüzde 7,3 büyümesi beklenirken, oran yüzde 6,3 seviyesinde kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.