Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba CEO’sundan Yatırımcılara Güven Mesajı

Yeniden yapılanma kararını değerlendiren Alibaba CEO’su, bu adımla birlikte şirketin piyasa değişikliklerine karşı daha çevik olacağını söyledi.
Alibaba CEO’sundan Yatırımcılara Güven Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden Alibaba, geçtiğimiz günlerde radikal bir karar alarak bağımsız 6 bölüme ayrılacağını duyurmuştu. Şirketin hisseleri dün bu haberle keskin bir sıçrama gösterdi. ABD piyasasında işlem gören hisseleri Salı günü yüzde 15 arttıktan sonra, Çarşamba günü yüzde 1,54 kazançla kapandı.

Aynı şekilde Hong Kong borsasındaki hisseleri de yüzde 15 sıçramanın ardından, bugün yüzde 3’ten fazla daha prim yaptı.

Alibaba Group CEO’su Daniel Zhang, 6 birime bölünme kararının tüm işletmelerin daha çevik olmalarına ve pazardaki değişikliklere daha hızlı yanıt vermelerine imkan sağlayacağını söyledi.

CEO Daniel Zhang’dan Yatırımcılara Güven Veren Açıklamalar

Zhang, Perşembe günü yaptığı açıklamada, daha çevik organizasyon olma fikrini birkaç yıldır vurguladıklarını söyledi.

Alibaba’nın yönetim kurulunun kuruluşları üzerinde kontrol sahibi olmaya devam edeceğini belirten Zhang, “Alibaba Group, iş grubu şirketlerinin hakim hissedarı olan bir holding şirketi niteliğinde olacak” dedi.

GCM Yatırım Banner

Büyük revizyon kararının şirketi piyasa değişikliklerine karşı daha dinamik hale getirmeyi amaçladığını söyleyerek, yatırımcılarına güven aşıladı.

Açıklamasında, Çin’in 2020′den beri teknoloji firmalarına yönelik düzenleyici baskısının, ülkenin en büyük şirketlerinin hisselerinin yaklaşık 1 trilyon dolar silinmesine neden olduğunu söyleyen Zhang, Alibaba’nın yeniden yapılanma kararının Pekin hükümetinin bu tutumunu yumuşatmasının bir işareti olarak yorumladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın