Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alibaba’dan Tarihi Karar! 6 Birime Bölünecek

E-ticaret devi Alibaba, 24 yıllık tarihinde büyük bir yapılanmaya gidiyor. Şirket 6 iş grubuna ayrılacak. Detaylar haberde...
Alibaba’dan Tarihi Karar! 6 Birime Bölünecek
HABER GİRİŞ

Çin merkezli e-ticaret şirketi olan Alibaba, 24 yıllık tarihinde en önemli yönetim revizyonu gerçekleştiriyor. Şirket konuya yönelik resmi sitesinden açıklama geldi.

Şirket yaptığı açıklamada hissedar değerinin kilidini açmak ve pazar rekabet gücünü artırmak için tasarlanmış bir hareketle 220 milyar dolarlık imparatorluğu altı birime ayırmayı planladığını duyurdu.

“Büyümek için Yeni Bir Fırsat”

Buna göre Alibaba Group CEO’su Daniel Zhang, görevine devam ederken altı iş grubunun her biri kendi CEO’su ve yönetim kurulu tarafından yönetilecek. Her CEO bir yönetim kuruluna rapor verecek ve şirket performansı için tüm sorumluluğu üstlenecek.

Ayrıca altı söz konusu altı birimin Bulut İstihbarat Grubu, Taobao Tmall Ticaret Grubu, Yerel Hizmetler Grubu, Cainiao Smart Logistics Grubu, Global Dijital Ticaret Grubu ve Dijital Medya ve Eğlence Grubu olacağı belirtildi.

Şirketin CEO’su Zhang çalışanlara yazdığı mektupta bu dönüşümünün, tüm işletmelerin daha çevik olmalarını, karar verme süreçlerini geliştirmelerini ve pazar değişikliklerine daha hızlı yanıt vermelerini sağlayacağını belirtti. 24 yaşındaki Alibaba’nın büyümek için yeni bir fırsatı memnuniyetle karşıladığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Alibaba, 2015 yılında One Company “büyük orta platform, küçük ön büro” organizasyon modeline yol açan bir orta platform stratejisini uygulamaya başlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın