Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ALFAS Yeni Şirket Satın Aldı! Eczacıbaşı İlaç’tan Dev Yatırım

Borsa İstanbul’da işlem gören ALFAS yeni şirket satın aldığını açıklarken ECILC dev yatırımını paylaştı. İşte detaylar;
ALFAS Yeni Şirket Satın Aldı! Eczacıbaşı İlaç’tan Dev Yatırım
HABER GİRİŞ

Alfa Solar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş (ALFAS), 11 Eylül’de yaptığı açıklamada finansal duran varlık edinimi hakkında açıklama yaptı. Şirket, ticari merkezi Ankara’da bulunan Ada GES Elektrik Üretim Anonim Şirketi ünvanlı şirketin hisselerinin tamamının 93.231.510 TL bedelle satın alınmasına karar verildiğini açıkladı.

Ada GES Elektrik Üretim şirketi bünyesinde 4 farklı güneş enerji santrali bulunduğu belirtilen açıklamada, bu santrallerin toplam 4.303 kWp elektrik gücüne sahip olduğu paylaşıldı. Şirketin başka bir faaliyetinin bulunmadığı duyurulurken devralma işlemlerinin 11 Eylül’de gerçekleştirildiği kaydedildi.

Alfa Solar, söz konusu devraldığı santrallerden ortalama 6,5 milyon kWh/yıl üretim beklediğini, güncel kur ile yıllık net kara 18,5 milyon TL katkı sağlamasının öngörüldüğünü duyurdu.

ALFAS, günlük yüzde 4,3 düşüşle kapanışını 137 TL’den yaptı.

Eczacıbaşı İlaç’tan Dev Yatırım

Borsa İstanbul’da ECILC koduyla faaliyet gösteren Eis Eczacıbaşı İlaç, Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş, iş ortaklığı Eczacıbaşı Monrol’ün yatırım kararını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Monrol Nükleer Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin hali hazırda üreticisi olduğu taşıyıcı radyoaktif molekül içermeyen Lu 177 (*) ürününde global talebin arttığı belirtildi. Bu çerçevede, üretim kapasitesinin kademeli olarak devreye alınarak 2026 yılında tamamlanacak şekilde yükseltilmesi hedefiyle ortalama 35 milyon euro tutarında yatırım yapılmasının kararlaştırıldığı paylaşıldı.

Söz konusu yatırımın üretim hatlarının kapasite artışı yanında Gebze yerleşkesinde yeni üretim tesisinin kurulumunu da kapsadığı ifade edildi. Eczacıbaşı Monrol’ün belirtilen yatırımı ABD ve AB standartlarına uygun olarak üst düzey teknoloji uygulamaları ile üretmeyi planladığı vurgulandı.

Radyonüklid tedavisi olan n.c.a Lu 177’nin hedefe odaklanan reseptör moleküller ile bağlanarak damar oylu ile hastaya verildiği, hedefe yönelik kanser tedavilerinde kullandığı aktarıldı.

ECILC, günlük yüzde 2,7 değer kaybederek haftanın ilk işlem gününü 53,7 TL’den tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın