Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alevi Örgütlerinden Erdoğan’a Tepki

Alevi dernekleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Alevilere yönelik açıkladığı pakete tepki gösterdi. İşte detaylar...
Alevi Örgütlerinden Erdoğan’a Tepki
HABER GİRİŞ

Alevi dernekleri ve federasyonları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün gerçekleştirdiği Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreninde söylediği Alevilere yönelik pakete tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Şahkulu Sultan Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni’nde “Bu eserlerin Alevi-Bektaşi kardeşlerimize, ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerim sunuyorum. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından en önemlilerinden biri olduğu bu adımların hayırlı olmasını diliyorum.” ifadesinde bulundu.

Alevilerin Kendi Öz Örgütleri Yok Sayılıyor

Alevi dernekleri ve federasyonları konuya yönelik basın açıklaması yaptı. Ortak açıklamayı okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Cuma Erçe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Alevilerin kendi öz örgütlerini yok saydığını belirtti. Alevi toplumu ve örgütleri kendi arkasındaymış gibi bir fotoğrafın önüne koyduğunu söyledi. Alevilere sözde demokratik bir reform paketini açıkladığını aktardı.

Erçe, bu paketin, Aleviliğin devlet gücüyle soluksuz bırakılmasının yeni bir aşaması olduğunu belirtti. Bunun Alevi toplumunda karşılığı olmadığını aktardı. Alevilerin sorunlarının ne cemevlerinin elektrik, su sorunu ne imar sorunu ne de dedelerimize ulufe diye dağıtılacak maaş olduğunu belirtti.

“Cemevleri İbadethane Statüsüne Kavuşturulmadı”

Cumhurbaşkanı’nın reform paketinin, Alevilerin inançsal varlığını ve kimliğini inkar ettiğini söyledi. Bu paketin Aleviliğin kendisinden her an vazgeçebileceğini gerektiğinde malı, canı yağmalanabilir artı bir kaynak olarak konumlandırdığını ifade etti.
Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşturulmasına dair hiçbir adımın atılmadığını aktardı. Aleviliğin dinsel ve kimliksel özellikleriyle inkar edilmeye devam edileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın