Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aldatıcı Fiyat Etiketlerine 11 Milyon Liralık Ceza Kesildi

Tüketicilerin fahiş fiyat artışlarından korunması için denetimlere devam eden Ticaret Bakanlığı, firmalara ceza yağdırdı.
Aldatıcı Fiyat Etiketlerine 11 Milyon Liralık Ceza Kesildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı, fahiş fiyat ve stokçuluk denetimlerinde ceza yağdırmaya devam ediyor. Tüketicileri aldatıcı fiyat uygulamalarına karşı yürütülen denetimlere dair açıklama paylaşan bakanlık, fahiş fiyat uygulamaları yüzünden toplamda 11,2 milyon liralık para cezası kesildiğini paylaştı.

Mayıs ayındaki denetimlerle ilgili bakanlıktan paylaşılan açıklamada, 335 bin 154 ürünün ve 17 bin 278 firmanın incelendiği aktarıldı.

Yapılan incelemeler sonucunda 11 bin 301 aykırılığa rastlandığı, aldatıcı fiyat etiketleri kullandıkları için işletmelere toplamda 11 milyon 244 bin 727 lira idari para cezası uyguladığı belirtildi.

Denetlenen ürünlerin ambalaj ve etiketlerinin kolaylıkla görülebilir ve okunabilir olduğu, dijital ya da elektronik etiket kullanılması, satış fiyatı ile kasa fiyatı tutarlılığı gibi kriterlerin ele alındığı açıklandı.

Söz konusu kriterlerin ele alındığı denetimlerde geçen yıl da 11 milyon lira dolaylarında idari para cezaları uygulanmıştı.

GCM Yatırım Banner

2022 yılında 63 bin 3 firmaya düzenlenen denetimlerde, 1 milyon 216 bin 164 ürüne ait fiyat etiketi incelemesi yapılmıştı.

Toplam 23 bin 536 aykırılığa ilişkin 11 milyon 918 bin 561 lira idari para cezası kesilmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.