Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Bakanlığı Ceza Yağdırdı: Fahiş Fiyat ve Stokçuluk Denetimi

Ticaret Bakanlığı temel ihtiyaçların yer aldığı ürünlerde stokluluk ve fiyat artışı yapan firmalara 56,6 milyon lira ceza kesti.
Ticaret Bakanlığı Ceza Yağdırdı: Fahiş Fiyat ve Stokçuluk Denetimi
Son Güncelleme: 
Yorum

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından yapılan son toplantının ardından çok sayıda firmaya ceza verildiği kaydedildi. Yapılan denetimler sonucunda, bugüne kadar firmalara 56.6 milyon lira cezai yaptırım uygulandığı açıklandı.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre tüketicilerin temel ihtiyaçları arasında yer alan yumurta, süt, makarna, yoğurt gibi gıda ürünleri ile deterjan, sabun gibi temizlik maddeleri ve benzeri ürünlerde yaşanan fiyat artışlarının tespiti amacıyla ulusal ve yerel düzeyde faaliyet gösteren zincir marketler ile diğer işletmelere yönelik denetim gerçekleştirildiği kaydedildi.

Aralarında ulusal marketlerin de bulunduğu yaptırımda, 21 işletmeye toplam 9.403.237,50 TK idari para cezası uygulandığı belirtildi. Açıklamada, tedarik zincirinde serbest piyasa koşullarının sağlıklı ve düzenli işlemesine katkı sağlanmasının ve tüketicilerin korunmasının amaçlandığına yer verildi.

Bakanlık açıklamasında, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk odaklı denetimlere ara verilmeden devam edildiğini belirtti. Pandeminin başından bu yana temel ihtiyaç ürünlerinde KDV indirimlerinin uygulanıp uygulanmadığına, elektronik pazar yerlerinden araç stokçuluğuna varıncaya kadar binlerce işletme ve ürün üzerinde denetim gerçekleştirildiği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu