Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Albayrak: Faiz İndirimiyle Birlikte Türkiye Başka Bir İklime Giriyor

Merkez’in faiz indirimi kararıyla Türkiye’nin yeni bir iklime girdiğini söyleyen Berat Albayrak, bu haftadan itibaren kamu bankaları başta, tüm bankalarda faiz indirimi olacağını söyledi.
Bakan Albayrak: Faiz İndirimiyle Birlikte Türkiye Başka Bir İklime Giriyor
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası’nın Perşembe günü yaptığı Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarını indirmesi piyasada fazlasıyla olumlu karşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her zaman düşük faizden yana olduğunu belirterek, yıl sonuna kadar indirimlerin kademeli bir şekilde devam etmesi gerektiğini söyledi.

Faiz kararı sonrasında ilk kez konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bundan sonra Türkiye’nin başka bir iklime girdiğini belirtti.

Bakan Albayrak, bu haftadan itibaren kamu ve özel bankalarda da faiz indirimleri görüleceğini söyledi.

Kamu Bankaları FaizMerkez Bankası’nın 425 baz puanlık faiz indirimi konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Albayrak, bundan sonra çok daha farklı bir iklim yaşanacağını ve faiz düşüşü ile birlikte birçok sektörün canlanacağını söyledi. Özellikle otomotiv için olumlu etkileri olacağını, düşük faiz yeterli gelmezse devletin bir hamle yapacağını anlattı.

Konut sektörünü kurtarmak gibi bir durumun planları arasında olmadığını dile getirdi. Öte yandan Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, dün yaptığı açıklamada faiz indiriminin konut sektöründe canlandırma yaratacağını, özellikle de ipotekli satışların artmasını sağlayacağını söyledi.

Albayrak 2019’un ikinci yarısı ve 2020’de ekonomide pozitif bir tablo göreceğimizi belirtti.

Ekonomide İyileşmeHaziran ve Temmuz aylarında ülkemize 10 milyar dolardan fazla para girişi olduğunun bilgisini veren Albayrak, ekonomide beklendiği gibi kötü bir durum yaşanmadığını dile getirdi. 7 yıldır ilk defa cari işlemlerde fazlaya yöneldiğimizi, enflasyonun ise yıl sonunda belirlenen hedefin de altında gerçekleşeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası Temmuz ayı beklenti anketinde, 2019 sonu enflasyon tahminini %15,01 olarak açıkladı. Bir önceki anket döneminde %15,85 oranında tahmin gelmişti.

Döviz kurlarının ve faiz oranlarının düşmesinin diğer ülkelerin gözünde Türkiye’nin güvenini artırdığını söyledi.

Döviz, Faiz DüştüBütçe açığının %3’ün altında olacağını söyleyen Albayrak, ihtiyat akçesinin Hazine’ye devredilmesi konusuna da değindi. Geçtiğimiz ay Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yedek akçesinin bütçeye aktarılmasıyla ilgili düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmuştu. Bu haber kamuoyunda çok fazla tartışmalara yol açmıştı.

Albayrak bu durumu; “Merkez Bankası bilançosundaki bir kalemin yer değişmesinin para basmayla ilgisi yok” şeklinde açıkladı. Yılın ikinci yarısından itibaren vergi gelirlerinde normalleşme olacağını, reform çalışmalarının ise sonbahar aylarına kadar tamamlanacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.