Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Albaraka Türk 3Ç23 Bilançosunu Açıkladı! TL Kredileri Büyüdü

Borsa İstanbul’da ALBRK koduyla işlem gören Albaraka Türk Katılım Bankası 2023’ün 9 ayına yönelik finansal sonuçlarını paylaştı. Malek Temsah açıklamalarda bulundu.
Albaraka Türk 3Ç23 Bilançosunu Açıkladı! TL Kredileri Büyüdü
YAYINLANMA ZAMANI

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (ALBRK), 2023’ün ilk 9 ayını kapsayan finansal sonuçlarını yatırımcılarla paylaştı. Banka, yaptığı açıklamada aktif ve özkaynak karlılığını önemli ölçüde yükselterek yılın 9 ayında 2,4 milyar TL kar elde ettiğini ve geçen yıla göre yüzde 171 oranında artırdığını belirtti.

Sektöre sağladığı nakdi finansman desteğini 98,1 milyar TL’ye yükselten bankanın aktif büyüklüğü 200 milyar TL’yi aştı. Liralaşma kapsamında atılan adımlarla birlikte toplam varlıklardaki TL payı 2022’nin Aralık ayına göre yüzde 45’ten yüzde 52’ye çıktı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden aktarılan bilgilere göre bankanın net kar payı gelirlerinin 4,9 milyar TL’ye yükseldiği açıklandı. Bankanın kar üretim kapasitesi yükseldi ve sermaye yeterlilik oranı Eylül itibarıyla yüzde 16,1 seviyesinde oldu.

Bankanın 2022 yıl sonunda yüzde 1,94 olarak açıklanan takipteki alacakları Eylül 2023 itibarıyla yüzde 1,77’ye düştü.

“Pozitif Etkilerini Gördük”

Albaraka Türk Genel Müdürü Yönetim Kurulu üyesi Malek Temsah, sürdürülebilir gelir artışı ve finansal yapının güçlenmesi için atılan adımların pozitif etkilerinin görüldüğünü vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Kar payı gelirlerindeki yükselişin net kar artışında sağlanan başarıya katkı sağladığını belirten Temsah, liralaşma politikasına uyumlu olarak stratejilerini başarıyla uygulamaya devam ettiklerini söyledi.

TL katılım fonlarını üçüncü çeyrekte 2022’nin sonuna göre ortalama yüzde 59 artırdıklarını ve takipteki alacakları 2023’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 1,77’ye indirdiklerini paylaştı.

2023’ün üçüncü çeyreğinde TL kredileri geçen yılın sonuna göre yaklaşık yüzde 44 oranında büyüttüklerini, güçlenen finansal yapıyla toplumun finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacına yönelik hareket ettiklerini kaydetti.

Albaraka Türk 3Ç23 Bilançosunu Açıkladı! TL Kredileri BüyüdüKaynak: Paratic Piyasalar

ALBRK, günlük yüzde 1,1 artışla haftanın son gününde kapanışını 4,3 TL’den yaptı. Hissede haftalık yüzde 3,8, aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 88,3 oranında artış gerçekleşti. ALBRK, yıllık en yüksek 4,8 TL, en düşük 2,2 TL’yi gördü.

Hissenin fiyat/kazanç oranı 4.93, piyasa değeri/defter değeri ise 1.07 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.