Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

“AL” Sinyali Verenler Arasında Gündemdeki Şirket de Var

Gösterge analizinde yer alan 10 “al” tavsiyesi içinde 3 banka yer alırken, dün ortaklık satışı yapan ünlü çimento şirketi de bulunuyor.
“AL” Sinyali Verenler Arasında Gündemdeki Şirket de Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da kara bulutlar yavaş yavaş dağılmaya başladı. İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan savaş nedeniyle birçok hissede sert düşüş olurken, BIST 100 endeksi 8.562,7 olan tarihi zirveden 1000 puandan fazla düşüş göstermişti.

Son günlerde toparlanmaya başlayan ve kayıplarını silmeye yönelen endeks, bugün yüzde 0,11 artışla 8.115 puandan açılış yaptı. Saat 12.55’te yüzde 0,20 artışla 8.124 puandan işlem görüyor.

Günün ilk yarısında toplam işlem hacmi 43,1 milyar TL oldu. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,73 ile orman kağıt basım, en çok gerileyen ise yüzde 1,59 ile sigorta oldu.

Dün BofA ve Goldman Sachs tarafından gelen olumlu raporların etkisiyle bankacılık endeksi yüzde 6’ya yakın yükseldi. Ancak bugün negatif tarafta hareket ederek günün ilk yarısında yüzde 0,36 değer kaybetti.

Gösterge Analizi “AL” Sinyali Veren 10 Hisse

Gösterge Analizi “AL” Sinyali Veren 10 Hisse
Kaynak: Finnet

Finnet gösterge analizine göre “AL” sinyali veren 10 şirket arasında 3 tane banka yer alıyor. Bunlar Garanti Bankası (GARAN), Akbank (AKBNK) ve Yapı Kredi Bankası (YKBNK) şeklinde sıralanıyor.

GCM Yatırım Banner

Bunlardan GARAN yüzde 0,64 ekside 54,4 liradan işle görüyor. Son bir haftada yüzde 12, bir ayda yüzde 11 ve bir yılda yüzde 122 getiri sundu.

Yüzde 0,17 değer kaybıyla 34,26 liradan işlem gören AKBNK haftalık bazda yüzde 12’den fazla prim yaptı. Dün BofA’ın en fazla aldığı hisseler arasında yer alan Akbank, aylık dönemde yüzde 11, yıllık yüzde 125 yükseldi.

Yapı Kredi Bankası hisseleri de an itibarıyla satıcılı seyrediyor. 19,03 liradan işlem gören hisseler haftalık bazda yüzde 11, aylık yüzde 6,5 ve yıllık yüzde 81 prim yaptı.

Finnet göstergesinde “AL” sinyali veren diğer hisseler Bursa Çimento (BUCİM), Eczacıbaşı Yatırım (ECZYT), Borusan Yatırım (BRYAT), Aselsan (ASELS), Konya Çimento (KONYA), İmaş Makine (IMASM) ve Oyak Çimento (OYAKC) yer alıyor.

Oyak Çimento Hisseleri Tartışmaların Gölgesinde Pozitif

Oyak Çimento Hisseleri Tartışmaların Gölgesinde Pozitif
Kaynak: Paratic Piyasalar

Oyak Çimento Fabrikaları A.Ş. dün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yaptığı açıklamada OYAK ile Taiwan Cement Corporation (TCC) arasında 27.11.2023 tarihinde bir ön mutabakat sözleşmesi imzalandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada “Sözleşmeye göre OYAK, dolaylı olarak yüzde 60’ına sahip olduğu OYAK Denizli Çimento A.Ş. hisselerinin, yüzde 100 işletme değeri 1.300.000.000 Euro olmak üzere, yüzde 20’lik kısmının TCC’ye devredilmesine yönelik sözleşme müzakerelerinin yürütülmesine başlanmıştır.” ifadesine yer verildi.

Bu konu dün akşam saatlerinde sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında yer aldı. Konunun tam olarak anlaşılmaması ve satış işleminin iskontolu yapılması yatırımcıların tepkilerine yol açtı.

Ancak şirket hisseleri bu haberden etkilenmedi. Saat 13.10 itibarıyla yüzde 0,29 artışla 70,2 liradan işlem gören OYAKC, gün içinde 73,1’e kadar yükseldi. Yatırımcısına haftalık bazda yüzde 4, ayık yüzde 1,4 ve yıllık yüzde 234 kazanç sundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın