Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akyol Uyardı: Seçim Öncesi Ekonomiye Bomba Atılacak

Gazeteci Taha Akyol, enflasyonist baskıyla seçime giden AKP iktidarının aldığı son kararı paylaştı. Hiperenflasyon için tehlike çanlarının çalmaya başladığını duyurdu.
Akyol Uyardı: Seçim Öncesi Ekonomiye Bomba Atılacak
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ortamında seçimlere gidilirken iktidarın seçim hamlesi olarak en düşük emekli aylığında artış yapması ve son gelen kulis bilgilerine göre asgari ücrete ara zam planlanması hiperenflasyon endişelerini artırırken bir başka gelişme de Cumhur İttifakı’nın seçim protokolünden geldi.

Cumhur İttifakı’na katılmayacağını ve kendi cumhurbaşkanı adayını çıkaracağını ilan eden Yeniden Refah Partisi’nin karar değiştirip ittifaka tekrar dönmesiyle ittifakın son haline ilişkin seçim protokolü Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verildi.

Protokolde ise AKP’nin daha önce kaldırdığı kararın geri getirildiği görüldü. Buna göre seçim çalışmaları için para basılacağı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Hazine’yi fonlanacağı bildirildi.

“Hiperenflasyona Gitmek için İdeal Çözüm”

Konuyu köşesine taşıyan gazeteci Taha Akyol, Karar gazetesindeki “Erdoğan-Erbakan ittifakında ne var ne yok?” başlıklı yazısında, AKP’nin Yeniden Refah Partisi ile yaptığı anlaşmadaki ekonomi başlıklarına dikkat çekti.

Protokole tekrar eklenen “para basarak Hazine’nin fonlanması” düzenlemesinin Türkiye ekonomisine yansımasının ne olacağı sorusunun “hiperenflasyon” olarak cevaplandığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Kontrolden çıkmış halde olan enflasyonun para basımı ile daha çok alevleneceği uyarısını yineledi.

Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı İbrahim Turhan’ın, AKP’nin hamlesini “Hiperenflasyona gitmek için ideal çözüm” olarak yorumladığını söyledi.

“Bu, Ekonomiye Bombadır!”

“Bu, ekonomiye bombadır! Korkunç bir enflasyon bombasıdır!” diyen Akyol, ekonomik kriz ortamının yaşandığı 2001 yılında TCMB’nin Hazine’yi fonlamasının yasaklandığını hatırlatarak şöyle ekledi:

“İktidar dolaylı yollardan Merkez Bankası kaynaklarını sarf etmeye başladı. Piyasaya para pompalamak kısa sürede oy getirdi, seçim kazandırdı ama enflasyon şahlandı, Türkiye kişi başı gelirde on yıl geriye gitti, yoksullaştık.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın