Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ak Partili Elitaş Açıkladı: Emekli Maaş Zammını İçeren Düzenleme TBMM’de

İlk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu en düşük emekli maaşına yapılacak zam ile ilgili düzenleme TBMM’ye sunuldu.
Ak Partili Elitaş Açıkladı: Emekli Maaş Zammını İçeren Düzenleme TBMM’de
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında en düşük emekli maaşının 7.500 TL olacağını duyurmuştu. Bu duyurunun ardından düzenlemenin yer aldığı torba yasa teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne görüşülmek üzere sunuldu.

Konuyla ilgili son açıklama Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından yapıldı. Yasa teklifinin toplam 16 maddeden oluştuğunu belirten Elitaş, “Önümüzdeki haftanın sonunda bu konuyu bitiririz diye düşünüyorum” diye konuştu.

SSK’lılar ve Bağkur’lular Faydalanacak

En düşük emekli aylığı 5 bin 500 alan vatandaşların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 gün önce verdiği müjde çerçevesinde 7 bin 500 liraya çıkacağını sözlerine ekledi. Elitaş bundan en çok bundan faydalanacakların, SSK’lılar ve Bağkur’lular olacağını söyledi.

Mustafa Elitaş bu sene emekli olmasını bekledikleri 2 milyon 250 bin EYT kapsamında gelen vatandaşların da, 5 bin 500 lira emekli maaşlarının 7 bin 500 liraya çıkmış olacağını ifade etti.

11 milyona yakın bir vatandaşın faydalanacağını tahmin ettiklerini belirten Elitaş, “6 milyon kısım sanırım 2 bin liraya yakın bir artıştan faydalanacak. 7 bin 500 liranın altında kim varsa maaşı artmış olacak diye konuştu. Bu maaşın üzerinde maaş alan emeklilere ise zam yapılmayacağının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Torba Yasadaki Diğer Düzenlemeler

Elitaş torba yasa kapsamında yapılacak diğer düzenlemelere dair de bilgilendirmede bulundu. Ak Parti Grup Başkanvekili, muharip gazilerle ilgili aralarında aylık farklılıklar olduğunu belirterek, milli mücadeleye iştirak eden bu sebeple kendilerine istiklal madalyası verilmiş olanlar ile Kore savaşına katılmış, Kıbrıs Barış Harekatı’na fiilen katılmış Türk vatandaşların vefatları nedeniyle dul ve yetimlere bağlanan maaşın asgari ücret seviyesine çekileceğini söyledi.

Geçici işçilerle ilgili düzenleme yapılacağını aktaran Elitaş, bu kişilerin çalıştıkları kurumda kadrolu işçi haline dönebilmesi için onlara bir imtiyaz getirdiklerini söyledi. Geçici işçi çalıştıran kurum ve kuruluşlarda boşluk olduğu halde kurumun ilan edeceğini ve kıdem sırasına göre kendisinde hala çalışmakta olan geçici işçilere öncelik vermekle birlikte kadrolu işçi alımı yapılabileceğini ifade etti.

Mustafa Elitaş ayrıca, 6 Şubat’taki depremlerde yardım için çalışanlardan Türk vatandaşlarına devlet üstün madalyası, yabancılara üstün fedakarlık ödülü verilmesine yönelik çalışma yapıldığını duyurdu. Son olarak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan doktorlarla ilgili ücret farkını ortadan kaldıracak yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.

Emekliye Bayram İkramiyesi Belli Oldu

Ak Partili Elitaş ayrıca Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilerin alacağı ikramiyeye ilişkin açıklamada bulundu. Emekli bayram ikramiyelerinin 2 bin TL olacağını söyledi.

İkramiyenin, hem Ramazan Bayramı’nda hem Kurban Bayramı’nda ödeneceğini aktaran Elitaş, yaklaşık 15 milyon emeklinin faydalanacağını söyledi. Konuyla ilgili düzenlemenin torba yasada yer alacağını sözlerine ekledi.

Elitaş açıklamasında, “Basın toplantısından sonra Cumhurbaşkanımızla konuştuk. 1100 TL ikramiyeye 900 TL ilave ile 2 bin TL olacak. Bu düzenlemeyi de yasa teklifine ekliyoruz.” ifadelerini kullandı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın