Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akşener: Yabancılar Evleri Yok Pahasına Alacak

Yabancılara konut satışında ilk günden itibaren uyarılarını dile getiren Akşener, deprem sonrası düşük değere satılan evleri alacak yabancılara dikkat çekti.
Akşener: Yabancılar Evleri Yok Pahasına Alacak
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş’ta 9 saat arayla meydana gelen ve ikiz depremler olarak adlandırılan 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından siyasiler, afet bölgesinde ve hastanede ziyaretlerini sürdürüyor. Osmaniye’ye giden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hastane ziyareti sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin yaşadığı felaketi el ele vererek aşacağını söyleyen İYİ Parti lideri, “Türk milleti çok büyük bir millettir” dedi.

Deprem bölgesinden uzaklaşmak isteyen vatandaşların evlerini yok pahasına bedellerle satma niyetinde olduğunu açıkladı.

10 ilde evlerin değerinin düşeceğine dikkat çekerek, “Diyelim ki 2 milyon liraysa 500 bin liraya satıp gitmeye kalkışılacak. Böyle bir yanı var bu işin. Buna engel olunması lazım. Yani satmak mecburiyetinde kalmamanız için size yardım edilmesi lazım” dedi.

Bu senaryonun daha önce 1999 yılında İzmit’te yaşandığını hatırlatarak, “Korkup gidiyor insanlar haklı olarak. Binalarını malını mülkü satıyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Mülk alma karşılığında vatandaşlık dağıtıldığına da dikkat çekerek, “Hatay’dan başlayarak Türkiye’nin her tarafında bu parayla yer alınıp nüfus veriliyor ya. Onun derhal durdurulması lazım. Yani yabancı satışına burada da izin verilmemeli, Antep’te de izin verilmemeli, Kahramanmaraş’ta da, Adıyaman’da da bütün ilçelerde verilmemeli” şeklinde uyarıda bulundu.

Aksi takdirde demografik yapının değişeceğini ve bunun toplumsal boyutunun ağır olacağını ifade etti.

“Bir Odanın İçine Anneyi, Babayı, Çocukları Tıktığınız Zaman Olmaz”

Akşener, afetzedelerin barınma sorununa çözüm olarak, üniversitelerin kapatılıp uzaktan eğitime geçilmesini ve öğrencilerden boşalan yurtlara vatandaşların yerleştirilmesini yanlış bulduğunu açıkladı.

İYİ Parti lideri, “6 kişilik bir odaya 6 kişilik bir aile götürün, aile mahremiyeti ortadan kalkar. Şu kadar bir odanın içine anneyi, babayı, çocukları tıktığınız zaman olmaz. Asla bu yapılmamalıdır” dedi.

“Evlerde, otellerde bu kardeşlerimizi misafir etmek mümkündür” diyerek, devlete verilen vergilerin, yardım paralarının kira desteği için harcanması gerektiğini savundu.

“Lütfen Bu İşten Vazgeçin”

Akşener, okulların kapatılması halinde bir başka mağduriyetin öğrenciler için yaratılacağına değinerek, okulların kapatılmaması gerektiğini yineledi.

Okulların aynı zamanda sosyal rehabilitasyon sağlayacağını belirterek, “Okul aynı zamanda sadece öğrenim alanı değildir. O gençlerin başka bir biçimde eğitim alıp davranış kazanmasını sağlarlar. …Ben buradan yetkililere uyarıda bulunmak istiyorum. Lütfen bu işten vazgeçin” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.