Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP’li Külünk’ün Doları Düşürme Formülü Gündeme Oturdu!

AK Parti MKYK üyesi Metin Külünk'ün, doların düşeceğine dair verdiği formül gündeme oturdu. İşte Külünk'ün dikkat çeken formülü...
AKP’li Külünk’ün Doları Düşürme Formülü Gündeme Oturdu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

AK Parti (AKP)  Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Metin Külünk’ten doların düşmesine yönelik bir öneri geldi. Dijital yayın yapan Polemik TV’ye katılan Külünk’ün dolar ile ilgili açıklamaları dikkat çekti.

MKYK üyesi Külünk, birçok dünya ülkesinin yüksek faize dayalı enflasyonu düşürme politikalarının aksine Türkiye’de faizleri düşürecek bir model seçildiğini belirtti. Türkiye’nin doların fiziki tasarruf aracı olmasını engelleyecek Kur Korumalı Mevduatı seçtiğini aktardı.

Programın bir diğer katılımcısı olan gazeteci Nuh Mehmet Deniz konuya yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye 128 milyar doların yanlış harcanmasından dolayı bir döviz problemi yaşadı. Bu döviz problemini aşabilmek için Türkiye’nin kur korumalı mevduat hamlesini yapması gerekiyordu. Ülkemizde görülen bir dolarizasyon krizi vardı aslında ama bu durum ekonomik kriz değildi.”

“Vatandaş Elindeki Doları Çıkarsa Kur 7,8 TL’ye Düşer”

Mehmet Deniz’in bu açıklamalarına cevap veren Külünk, “Dolarizasyon 2. Dünya Savaşı’ndan beri bütün ülkelerin problemi. Bugün Avrupa bu krizi aşabilmek için Euro’ya geçti. Türkiye’nin dolariazsyon sorunu bugünün meselesi değil. 1947’li yıllardan beri IMF (Uluslararası Para Fonu) politikalarından kaynaklı bu problemi yaşıyor. Bugün vatandaş tasarruf aracı olarak kullandığı doları elinden çıkarırsa Türkiye’de dolar 7,8 TL’ye düşer.”

GCM Yatırım Banner

AK Parti MKYK üyesi Külünk, doların bir tasarruf aracı ve bunun ülkelerin önemli bir kısmında bu şekilde olduğunu belirtti.
Dolayısıyla vatandaşın kendi parasının dışında altın ve dolar cinsinden tasarruf ettiğini vurguladı. Bu durumun ekonomi politikalarında dolar baskısı oluşturduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın