Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AKP’den Asgari Ücret Açıklaması Geldi: Beklentiyi Aşacak

Asgari ücrete ilişkin AKP tarafından ilk açıklama geldi. Partinin başkan yardımcısı, beklentinin üzerinde bir rakam açıklanacağını söyleyerek tahminini paylaştı.
AKP’den Asgari Ücret Açıklaması Geldi: Beklentiyi Aşacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in asgari ücret için Aralık’ta büyük bir artışa işaret etmesi üzerine gözler iktidar kanadına çevrildi. Ak Parti’den konuya ilişkin ilk kez açıklama geldi. Çorum’da konuşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Demiröz, “5 bin 500 lira net veriyoruz ve işverenler açısından vergiden muafiyet var. Biliyorsunuz 5 bin 500 lira asgari ücret net olunca onun vergisi işverenin sırtında. Bir de herkes asgari ücret devleti ilgilendiriyor devlete yük getiriyor zannediyor. Asla öyle bir şey yok” dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı, asgari ücret zammı için rakam tahminini paylaştı. Yeni yıla girerken yapılacak zamma enflasyon farklarının ilave edileceğini belirterek, beklenmeyen miktarda, sürpriz bir rakam açıklanacağına işaret etti. Demiröz’ün ifadesi şöyle:

“İkinci dönemde 6. aydan sonraki enflasyonu dikkate alırsanız bu benim şuandaki hesaplamalarıma göre konuşulan bir şey yok, görüşmeler dahi başlamadı ama 7 bin 500 seviyelerinde bir asgari ücret belki onun üstünde düşünülebilir. …Özellikle benim tahminim o civarlarda bir asgari ücret ve gelir vergisinden muaf, damga vergisinden muaf işverenler. Onunla beraber onun üstünde ücret alanlarında o limite kadar ki gelirleri yine vergiden muaf olacak.”

“Çarşı Pazarda Gezerseniz Üreticimiz Çok Sıkıntıda Değil”

Ak Partili yetkili, asgari ücret müjdesinin yanı sıra sabit gelirli vatandaşlar ve esnaflar için de yeni kararların açıklanacağını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Ekonomik darboğazda olan grubun sabit gelirli vatandaşlardan oluştuğu yorumunu yapan Demiröz’ün açıklaması şöyle:

“Çok yakın zamanda kredi garanti fonundan 50 milyar lira tekrar küçük esnafımıza vereceğiz. Yakında açılacak. O nedenle esnafımızın yanındayız. Çarşı pazarda gezerseniz üreticimiz çok sıkıntıda değil. Sadece sabit gelirlilerde emekliler ve asgari ücretlilerde sıkıntı olabilir. Tespitlerini yaptık ve yakında o destekler verilecek. Yeni paketler var. O müjdeleri de cumhurbaşkanımız verecek.”

“Yaşanabilir Ülkeler Arasında 10. Sıradaki Ülkemizi Yukarı Taşıyacağız”

Halkın enflasyondan etkilendiğini söyleyen Demiröz, yaşanan ekonomik zorlukların nedeni olarak küresel gelişmeleri işaret etti.

Son 2 yılda pandeminin ardından patlak veren savaşın ekonomik sıkıntılar yarattığını, ülkemizin de bundan etkilendiğini savundu.

Ak Partili Demiröz, “Önceki dönemde dünyada yaşanabilir ülkeler arasında 10. sırada olan ülkemizi daha yukarı taşıyacağız” dedi.

“Türkiye Tarihinin En Büyük Bütçesini Hazırlıyoruz”

İhracat temelli büyüme hedefinin yürütüldüğü ekonomi modelinin başarıya ulaştığı mesajını veren Demiröz, “Türkiye’yi makro olarak büyüttük. Bundan sonra mikro düzeyde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Ekonomik sıkıntıların olduğunu kabul eden AKP’li yetkili, bürokrasideki bazı sıkıntıların da önümüzdeki yıla kadar tamamlanacağı sözünü vererek şöyle konuştu:

“2023’te 4 trilyon 600 milyar liranın üzerinde bir bütçe hazırlıyoruz. Bu Türkiye tarihinin en büyük bütçesi. Bu bütçeyle Türkiye 2023’te yapılacak seçimleri ve yatırımları kapsayacak olan bu bütçe özellikle alt gelir gruplarını rahatlatacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.