Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akbank Genel Müdürü: Krediye Olan İştah Kabaracak

Kredi musluklarının akıbeti merak konusu olurken, Merkez Bankası’nın aldığı son kararın bankacılık sistemine etkilerini Akbank Genel Müdürü anlattı.
Akbank Genel Müdürü: Krediye Olan İştah Kabaracak
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 4 Şubat günü aldığı kararda, zorunlu karşılıklara faiz uygulama yoluna gidileceğini duyurmasının bankacılık sektörüne etkilerinin ne olacağı sorusunu Akbank Genel Müdürü Kaan Gür yanıtladı.

Akbank Genel Müdürü, zorunlu karşılıklara faiz uygulama kararıyla birlikte krediye olan iştahın kabaracağı çıkarımında bulundu.

Gür, “Özellikle Şubat başında alınan yeni kararlara bakarsanız, bankacılık sisteminin zorunlu karşılıklardan kaynaklı maliyet baskıları belli noktada desteklenmiş durumda. Bu krediye olan iştahı biraz daha yukarı çekebilir” dedi.

Son günlerde TL bilançolar üzerinde marj baskısının ciddi boyuta ulaştığını belirterek, Merkez’in son kararının, mevduat faizlerinde yukarı yönlü bir hareket oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Mevduat Faizinde Artış Oldu

Gür, geçen yıl TL mevduat hesaplara uygulanan faiz yarışında oranların yüzde 52’yi görmesinden sonra yaşanan düşüşün Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklara uygulanan faiz kararıyla durduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Geçen yılın sonunda bankacılık sisteminin fonlama maliyetlerinin yükselişiyle otomatik olarak mevduat faizlerinin biraz aşağı çekildiğini hatırlatarak, son gelişmelerle mevduat faizlerinde de yukarı yönlü bir hareket olduğunu kaydetti.

Akbank Genel Müdürü, “Şu an itibarıyla kur korumalı mevduattaki müşterinin TL’ye dönüşümünü destekleyecek bir faize ulaşıldığını düşünüyorum” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.