Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akaryakıt Sektöründe Dengeler Yeniden Kuruluyor

Türkiye’de 100 yıldan fazladır varlık gösteren BP’nin satış kararı akaryakıt sektöründe yeni bir dönemin kapılarını araladı. 2 şirketin daha pazarlık yolunda olduğu öğrenildi.
Akaryakıt Sektöründe Dengeler Yeniden Kuruluyor
HABER GİRİŞ

2022 yılında Rusya’dan, geçen hafta ise Türkiye’den çekilme kararı alan İngiliz petrol ve enerji devi BP’nin varlıkları Petrol Ofisi tarafından satın alındı. Bu gelişme üzerine gözler akaryakıt sektörüne çevrildi.

Zam haberlerinin öznesi olan sektörde güç dengelerinin yeniden kurulduğuna yönelik yorumlar sıralanırken, yeni satışların gündeme gelebileceği konuşuluyor.

Türkiye pazarındaki akaryakıt dağıtım sektöründe 110 yıldır varlık gösteren BP’nin işaret ettiği yeni dönemi Ekonomi gazetesine değerlendiren sektör yetkililerinin aktardığına göre akaryakıt dağıtımında iki yeni satın alma daha yaşanacak.

İki Şirket Daha Pazarlık Yolunda

Sektör yetkililerinin aktardığına göre pazarlık masasına orta ölçekte iki yerli akaryakıt dağıtım zinciri daha oturdu.

Kaynaklar, yerli firmalardan birinin Rusya merkezli bir şirketle el sıkışmaya yakın olduğunu bildirdi. Diğer bir şirketin ise yerli bir zincirle kontak kurduğu bilgisi paylaşıldı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

BP İki Seçenekten Birini Seçmek Durumunda Kaldı

Türkiye’de 770 akaryakıt bayisi bulunan BP’nin pazardan ayrılma kararına ilişkin değerlendirmede bulunan kaynaklar, sektörde karlılığın düşük olmasına dikkat çekti.

Bu nedenle hacmin öneminin gündeme geldiği ve BP’nin akaryakıt dağıtımında büyüyerek hacim oluşturma veya satış yapma senaryoları arasında seçim yapmak zorunda kaldığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.