Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Akar, Tahıl Sevkiyatı Krizini Ukraynalı Mevkidaşı ile Ele Aldı

Hulusi Akar bugün Ukrayna tarafı ile görüşerek tahıl girişiminin sürdürülmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Ülkeyi iş birliği ve diyaloğa davet etti.
Akar, Tahıl Sevkiyatı Krizini Ukraynalı Mevkidaşı ile Ele Aldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile görüşme gerçekleştirdiği söylendi. Yapılan görüşmede tahıl sevkiyatına ilişkin son durumun ele alındığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada tahıl sevkiyatı ile bugüne kadar yaklaşık 10 milyon ton tahılın ihtiyacı olan ülkelere sevkiyatının sağlandığı paylaşıldı. Söz konusu anlaşmanın küresel gıda krizinin çözümüne büyük katkıda bulunduğu kaydedildi.

Yapılan açıklamada Akar, tahıl girişiminin sürdürülmesinin büyük önem taşıdığı diplomatlara illetti. Tüm sorunların ise iş birliği ve diyalogla çözülebileceğine dikkat çekti.

Tahıl Sevkiyatı Girişimi İnsani Bir Faaliyet

Bakan Akar, Karadeniz koridorunun tahıl nakli için kara yolundan çok daha hızlı ve uygun olduğunu vurguladı. Tahıl sevkiyatı girişiminin tamamen insani bir faaliyet olduğunu ve girişimin çatışmalardan ayrı tutulması gerektiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu girişimde büyük rol üstlendiğini hatırlatan Akar, “Türkiye’nin bölgede barışın temini ve insani yardım konusunda her seviyede bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerine düşeni yapmaya devam edeceği ifade edildi.” dedi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Tahıl Sevkiyatı Krizi Sivastopol’daki Saldırılar Sonrası Başladı

Pazar günü Milli Savunma Bakanlığı tarafından tahıl sevkiyatının durdurulduğu açıklanmıştı. Sevkiyatın durdurulmasına gerekçe olaraksa, 29 Ekim’de Sivastopol’da gerçekleştirilen saldırılar gösterilmişti.

Yine bakanlık tarafından dün Akar’ın Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesi yaptığı bildirilmişti.

Tahıl sevkiyatında son günlerde yaşanan krize değinen Akar, mevkidaşına süreci tekrar değerlendirmeleri için talepte bulunmuştu. Tahıl girişiminin sürdürülmesinin büyük önem taşıdığını ve bu anlaşmanın küresel gıda krizine büyük katkı sağladığını belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.