Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akar ABD’ye Seslendi: F-16 Tedarikinde Somut Adımlar Bekliyoruz

Hulusi Akar, ABD tarafının Türkiye'ye karşı uyguladığı F-16 ambargosunu kaldırması üzerine somut ve hızlı adımlar beklendiğini açıkladı. İşte detaylar;
Akar ABD’ye Seslendi: F-16 Tedarikinde Somut Adımlar Bekliyoruz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen ile düzenlenen ortak basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, Türkiye’ye karşı ABD’nin uyguladığı F-16 ambargosunun dün itibariyle kalkmasını da yorumladı.

ABD’de, Türkiye’ye F16 satışına kısıtlayıcı koşullar getiren maddelerin 2023 savunma bütçesini de içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının son halinden çıkarıldı.

Atılan bu olumlu adımla bağlı olarak ABD’den olumlu ve somut adımlar beklendiğini kaydetti. Sürecin hızlı ve olumlu bir şekilde sonuçlanması için istek bildirdi.

ABD Tarafının Konuya Yaklaşımları Olumlu

ABD tarafından Türkiye’ye F16 satışına uyguladığı ambargoyu kaldırması üzerine Akar, 40 adet F16’nın tedariki ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait 79 uçağın modernizasyonu için çalışmaların sürdüğünü paylaştı.

Akar, konu hakkında ABD’li muhatapların sürecin başından beri yaklaşımlarının olumlu olduğuna dikkat çekti. Bu olumlu yaklaşımlara bağlı olarak da ABD tarafından olumlu ve somut adımlar beklendiğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Modernizasyon Çalışmaları Desteklenmeli

Türkiye’nin terörle mücadelesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon çalışmalarının desteklenmesini istedi. Destekleri, başta Finlandiya olmak üzere tüm müttefikler tarafından beklendiğini ekledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terörle mücadele ettiğini bildiren Akar, tek hedefin teröristler olduğunun altını çizdi. Akar konuyla ilgili şöyle konuştu;

“Hem terörle mücadele konusunda hem de NATO içindeki görevlerimizi tam olarak yerine getirebilmemiz konusunda, müttefiklerimizden, Silahlı Kuvvetlerimizin tedarik ve modernizasyon çalışmalarına desteğinin sağlanmasına gerekli katkıyı bekliyoruz.”

Güçlü Türk Silahlı Kuvvetleri, Güçlü NATO, Güçlü İttifak

Akar açıklamasında F-16’nın bu konunun bir parçası olduğunu söyledi. Diğer müttefiklerle temin ve tedarik etmek için de çalışmaların olduğunu ancak bazı kısıtlamalarla karşılaşıldığını kaydetti.

Söz konusu kısıtlamaların da kaldırılması için hatırlatmada bulunan Akar, “Çünkü doğal olarak hepimizin bilmesi gereken en önemli husus; güçlü Türk Silahlı Kuvvetleri, güçlü NATO, güçlü ittifak demektir.” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.