Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akademisyenler Bitcoin ETF’lerinin Piyasaya Etkisini Değerlendirdi

ABD’de spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının ardından, Kadir Has Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden uzmanlar görüşlerini paylaştı.
Akademisyenler Bitcoin ETF’lerinin Piyasaya Etkisini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Bu ay kripto para piyasasının uzun zamandır beklediği spot Bitcoin ETF onayları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından verildi. Onayın olduğu güne kadar 49.000 dolar yakınlarına çıkan BTC, devam eden günlerde 38.000 dolara kadar geriledi.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 41.750 dolar seviyesinden işlem görüyor. Piyasada yaşananlara dair Türkiye’den iki akademisyen değerlendirmede bulundu. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat, Bitcoin ETF’lerinin ilk aşamada sadece fiyat olarak beklentileri karşılamadığını ancak bu ETF’lere ABD’de ilginin arttığını söyledi.

ETF onaylarının piyasaya olumlu etkisinin orta vadede görülebileceğini belirten Polat, Bitcoin ETF’lerinin saklama hizmetini üstlenmek istemeyen insanlar için bir fırsat sunduğunu söyledi.

Borsa yatırım fonlarının ABD yaygın bir enstrüman olarak kullanıldığını vurgulayan Polat, “Bitcoin ETF’lerinin, gümüş ETF’lerini geride bırakarak altın ETF’lerinin arkasına yerleşmesi, yeni nesil bir varlık enstrümanı olarak Bitcoin’in önünü açıyor.” diye konuştu

ETF’lerin kripto varlıkları geleneksel finansa uyarlanma konusunda kolaylık sağlayacağını ifade eden Polat, bunun sektörüne etkisinin olumlu olabileceğini söyledi. Bitcoin ETF’lerinin ilk 6-9 aylık süreçte veya ilk yılda başarı yakalarsa, diğer ETF’lerin de önünün açılabileceğini kaydetti. Fiyatın beklenen seviyeye gelmemesi halinde bu sürecin uzayabileceğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

‘Sırada Ethereum Var’

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar ise Bitcoin’deki son düşüşü değerlendirdi. Erdamar “Beklentiyi satın al, gerçekleşince sat.” düşüncesinin, Bitcoin fiyatındaki düşüşte etkili olduğunu söyledi.

SEC’in verdiği onayların sembolik öneme sahip olduğunu dile getiren Erdamar, kripto para birimlerine mesafeli yaklaşan hatta yok sayan konvansiyonel finans kuruluşları ve bankaların bu alanda faaliyet gösterebileceklerini ifade etti.

Diğer olası ETF başvuru ve onaylarına ilişkin konuşan Erdamar, ilk etapta Ethereum için böyle bir beklenti olduğunu belirtti.

Diğer altcoinlere spot Ethereum ETF’i onaylanırsa sıra gelebileceğini belirten Erdamar, “Ancak önümüzde Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar açısından tam olarak kabul görmesi süreci var. Bu süreç ne kadar verimli geçerse, diğer süreçler o kadar hızlanır.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.