Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AK Parti, Vergi Düzenlemesini İçeren Teklifini TBMM’ye Sundu

AK Parti, yeni torba kanun teklifini TBMM’ye sundu. Teklif, vergi düzenlemelerini ve limanlarla ilgili sözleşme sürelerini içeriyor. İşte detaylar;
AK Parti, Vergi Düzenlemesini İçeren Teklifini TBMM’ye Sundu
HABER GİRİŞ

AK Parti, Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sundu. Yeni torba kanun teklifi metninde, vergilerin tahsil güvenliğini sağlamak için Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda tanımlı bulunan motorlu araç ticareti yapan mükelleflerden, teminat alma ve uygulamaya yönelik usul ve esasları belirleme konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na yetki verildiği duyuruldu.

Teklif ile birlikte, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda tanımlı olan motorlu araç ticareti yapan şahısların faaliyetlerini sürdürürken sebep olabilecekleri vergisel kayıpları karşılamak için teminat yükümlülüğü getirilmesi, bu yükümlülüğe uymayanlara özel usulsüzlük cezası verilmesinin amaçlandığı bildirildi.

Ayrıca kurumların transit ticaret faaliyetlerini Türkiye’de gerçekleştirmeleri ve bu faaliyetlerden elde ettikleri kazançları Türkiye’ye transfer etmelerini teşvik etmek amacıyla bu faaliyetlerden elde edilen kazancın yarısının kurumlar vergisi matrahından indirilmesine olanak tanınmasının amaçlandığı duyuruldu.

Teklifte, limanların işletilmesine ilişkin madde de yer aldı. Türkiye’de işletme hakkı verilmesi suretiyle özelleştirilen limanların işetilmesinin aralıksız devamının sağlanması için sözleşme sürelerinin 49 yıla kadar uzatılması kararı verildi.

Söz konusu karardaki amacın, limanlarda ihtiyaç duyulan/duyulacak yatırımların zamanında yapılması, limanların Türkiye ekonomisine ve dış ticaretine katkısının herhangi bir zaman kaybı yaşamadan devamının sağlanması olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın