Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aidat Artışları Kiralarla Yarışıyor: Yüzde 300 Arttı

Lüks sitelerde 50 bin TL’ye kadar çıkabilen aidatlar, vatandaşların en çok şikayet ettiği konulardan biri haline geldi. Uzmanlar ne diyor? Nelere dikkat edilmeli?
Aidat Artışları Kiralarla Yarışıyor: Yüzde 300 Arttı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de milyonlarca insan günden güne artan fiyatlar karşısında ayakta kalmaya çalışıyor. Son yıllarda gündemden hiç düşmeyen fahiş kira fiyatlarının yanına bu kez aidatlar eklendi. Ev sahipleri ve kiracılar arasında aidat konusunda sıklıkla sorun yaşanıyor.

Yapılan araştırmalara göre İstanbul’da 2024 yılında yüzde 25-71 aralığında olan aidat zamları bazı sitelerde yüzde 150 seviyesine kadar çıktı. Aidat fiyatlarının son 2 yıllık süreçte yüzde 200-300 oranında yükselmesi vatandaşların isyan etmesine neden oldu.

Ev sahipleri ve yöneticiler, yükselen aidatlara gerekçe olarak asgari ücreti, personel giderlerini ve enflasyonu gerekçe gösteriyor.

50 Bin TL’ye Kadar Çıkabiliyor

İstanbul’da 100 metrekare alana sahip daire başına ortalama aidat tutarı 1.600 TL’ye yükseldi. EVA Gayrimenkul Değerleme Koordinatörü Serkan Bal, 100 metrekarelik daire başına ödenen ortalama aylık aidat tutarında en yüksek rakamın 4 bin 100 lira ile Beşiktaş’ta görüldüğünü, onu 3 bin 300 lira ile Şişli, 2 bin 800 lira ile Kadıköy, 2 bin 700 lira ile Sarıyer ve Üsküdar’ın takip ettiğini belirtti.

Bal, lüks sitelerde aidat rakamlarının 50 bin liraya kadar çıktığını, Kadıköy Bağdat Caddesi’ne yakın rezidans projelerinde aidat bedellerinin ortalama 8-12 bin lira aralığında olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Düzenleme Gelebilir

Son aylarda vatandaşları şaşkına çeviren aidat artışları, hem kamuyu hem de sektör derneklerini harekete geçirdi. Aidat konusundaki sorunların çözümü için düzenlenen çalıştaylarda bir araya gelen temsilciler bir yol haritası oluşturdu. Yapılacak düzenleme ile gelir-giderlerin kamu tarafından düzenli olarak denetlenmesi hedefleniyor.

Vatandaşların dikkat etmesi gereken konular:

  • Yönetim şirketleri ve yönetim kurulları tek başına aidat zammını belirleyemiyor. Aidat rakamlarının belirlenebilmesi için genel kurul toplantısı yapılması gerekiyor. Bu çerçevede vatandaşların genel kurula katılarak süreci takip etmesi büyük önem taşıyor.
  • Kiracıların ya da konut sahiplerinin alınan kararlara itiraz etme hakkı bulunuyor. Usulsüzlük yapıldığının düşünülmesi halinde olağanüstü genel kurul talebinde bulunulabiliyor.
  • Bir sitede veya konutta her giderden kiracı sorumlu olmuyor. Demirbaş kalemlerden kiracılar değil, ev sahipleri sorumlu oluyor.
  • Sitede yaşayan biri “ben havuzu kullanmıyorum, asansörü kullanmıyorum” diyerek aidatı reddedemiyor.
  • Aidatını ödemeyen sorumlulara dava açılabiliyor ve devamında icra takibi yapılabiliyor.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.