Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ahlatcı, BDDK’nın Onayıyla Adabank’ı 7,9 Milyon Dolara Devraldı

Uzmanlar tarafından kurulan Adabank’ın yeni sahibi Ahlatcı Grubu oldu. BDDK satışa onay verdi. İşte detaylar;
Ahlatcı, BDDK’nın Onayıyla Adabank’ı 7,9 Milyon Dolara Devraldı
Yorum

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el koyduğu Adabank’ın satışı 20 yıllık sürecin ardından gerçekleşti. Ahlatçı Grubu, Adabank’ı 7,9 milyon dolara (215 milyon TL’ye) satın aldı. Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım (AHGAZ) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada devralma işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

Ahlatcı’nın yüzde 70 oranında, şirketin bağlı ortaklığı olan Enerya Enerji’nin yüzde 29 oranında ve Ahlatcı Holding’in yüzde 1 oranında pay sahibi olduğu AHL Ahlatcı Finansal Yönetim Anonim Şirketi’nin TMSF tarafından yapılan Adabank Hisse Satış ihalesine katıldığı daha önce bildirilmişti.

Bu ihaleyle ilgili olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), 15.08.2023 tarihli yazasıyla Adabank A.Ş’nin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna ait yüzde 96,68 oranındaki hissesinin AHL Ahlatcı Finansal Yönetim A.Ş’ye devredilmesine karar verildiği ifade edildi.

Adabank için Yeni Dönem

BDDK’nın onayıyla birlikte Uzanlar tarafından kurulan Adabank, Ahlatcı Holding ve iştiraklerine geçecek.

Adabank için daha önce bir ihalede 75 milyon dolarlık teklifte bulunulmuştu ancak onay verilmemişti. Ahlatcı, 75 milyon dolara kıyasla 7,9 milyon dolar gibi oldukça düşük sayılabilecek bir tutarla bankayı devraldı. 75 milyon dolarlık teklif G Capital Danışmanlık tarafından verilmişti.

Bundan Sonra Ne Olacak?

Adabank’ın yeni sahibi Ahlatcı ile nasıl bir sürece gireceği merak ediliyor. Adabank’ın resmi web sitesi üzerinde “Bankamızın sermaye piyasası faaliyetleri kendi talebimiz üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 03.07.2025 tarihine kadar geçici olarak durdurulmuştur” ifadeleri yer alıyor. Satış sonrası Adabank’ın faaliyete geçip geçmeyeceği henüz bilinmiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu