Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ahlatcı, BDDK’nın Onayıyla Adabank’ı 7,9 Milyon Dolara Devraldı

Uzmanlar tarafından kurulan Adabank’ın yeni sahibi Ahlatcı Grubu oldu. BDDK satışa onay verdi. İşte detaylar;
Ahlatcı, BDDK’nın Onayıyla Adabank’ı 7,9 Milyon Dolara Devraldı
HABER GİRİŞ

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el koyduğu Adabank’ın satışı 20 yıllık sürecin ardından gerçekleşti. Ahlatçı Grubu, Adabank’ı 7,9 milyon dolara (215 milyon TL’ye) satın aldı. Ahlatcı Doğal Gaz Dağıtım Enerji ve Yatırım (AHGAZ) tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada devralma işlemlerinin tamamlandığı belirtildi.

Ahlatcı’nın yüzde 70 oranında, şirketin bağlı ortaklığı olan Enerya Enerji’nin yüzde 29 oranında ve Ahlatcı Holding’in yüzde 1 oranında pay sahibi olduğu AHL Ahlatcı Finansal Yönetim Anonim Şirketi’nin TMSF tarafından yapılan Adabank Hisse Satış ihalesine katıldığı daha önce bildirilmişti.

Bu ihaleyle ilgili olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), 15.08.2023 tarihli yazasıyla Adabank A.Ş’nin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna ait yüzde 96,68 oranındaki hissesinin AHL Ahlatcı Finansal Yönetim A.Ş’ye devredilmesine karar verildiği ifade edildi.

Adabank için Yeni Dönem

BDDK’nın onayıyla birlikte Uzanlar tarafından kurulan Adabank, Ahlatcı Holding ve iştiraklerine geçecek.

Adabank için daha önce bir ihalede 75 milyon dolarlık teklifte bulunulmuştu ancak onay verilmemişti. Ahlatcı, 75 milyon dolara kıyasla 7,9 milyon dolar gibi oldukça düşük sayılabilecek bir tutarla bankayı devraldı. 75 milyon dolarlık teklif G Capital Danışmanlık tarafından verilmişti.

GCM Yatırım Banner

Bundan Sonra Ne Olacak?

Adabank’ın yeni sahibi Ahlatcı ile nasıl bir sürece gireceği merak ediliyor. Adabank’ın resmi web sitesi üzerinde “Bankamızın sermaye piyasası faaliyetleri kendi talebimiz üzere Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 03.07.2025 tarihine kadar geçici olarak durdurulmuştur” ifadeleri yer alıyor. Satış sonrası Adabank’ın faaliyete geçip geçmeyeceği henüz bilinmiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın