Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Adyen Borsadaki İlk Gününde 17 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı!

Hollandalı finansal teknoloji girişimi Adyen, halka arzının ilk gününde 17 milyar dolar değerlemeye ulaştı.
Adyen Borsadaki İlk Gününde 17 Milyar Dolar Değerlemeye Ulaştı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Halka arz edileceğini Haziran ayında duyuran Hollandalı fintech girişimi Adyen’in merakla beklenen IPO’su bugün gerçekleşti. Bugün Amsterdam Euronext borsasında halka arz edilen girişimin hisseleri 400 eurodan açılış yaparak büyük bir başarı gösterdi.

Zira rakam, Adyen’in 240 euroluk tahmini açılış rakamının epey üzerine (% 66 seviyesinde) çıktı. Adyen’in dün şirket hissesi fiyatını daha önce belirtmiş olduğu aralığın üst seviyesine çıkartarak 240 euroya çektiğini ayrıca belirtelim. Sonuçta; 400 eurodan açılış yapan hisseler Adyen’e 7.1 milyar euro değerleme verdi.

Son dönemde Avrupa’nın en büyük teknoloji halka arzlarından biri olan IPO’nun açılışta % 66 prim yaparak 400 euro seviyesine yükselmesi dikkat çekti.

Adyen Halka Arz Edildi Adyen’in hisselerinin ulaştığı en üst seviye ise 503.9 euro oldu ve bu rakam şirketi 14.8 milyar euro (17.4 milyar dolar) değerlemeye ulaştırdı. Yeni hisse ihraç etmeyen, bunun yerine tedavüldeki hisselerin % 13.4’ünü oluşturan hissedarlarının hisselerini satan Hollandalı girişim, borsadaki ilk gününde büyük başarı gösterdi.

Microsoft, Netflix ve Tinder gibi şirketler için ödeme hizmetleri sunan Adyen’in en büyük yatırımcısı Index Ventures’in konuyla ilgili açıklaması dikkat çekti.

Adyen Yatırımcısı Index Ventures AçıkalamaBuna göre Londra merkezli Index Ventures’in partneri Jan Hammer; “Bugün Amsterdam’ın Euronext borsasında gerçekleştirilen IPO, hem şirket için hem de asırlık finansal hizmetler endüstrisini yeniden inşa eden fintech girişimleri için büyük bir gün” dedi.

Adyen’in CEO’su Pieter van der Does da dünkü açıklamasında; şirketi böyle bir ekiple yaratmaktan dolayı gurur duyduğunu söylemişti.

Adyen’in CEO’su Pieter van der Does Ayrıca “halka arz edilmemiz, yapmakta olduğumuz şeylere devam etmemize yardımcı olacak” diyerek, bunun birlikte çalıştıkları işletmeleri büyütmek ve ödeme endüstrisini yeniden şekillendirmek anlamına geldiğini belirtmişti. Diğer taraftan; Adyen’in halka arzı akıllara Avrupa’nın unicornlarını getirdi.

GCM Yatırım Banner

Özellikle de finansal teknoloji alanında göze çarpan girişimler arasında; Klarna, Funding Circle gibi birçok başarılı startup var. Bir diğer Avrupalı finansal teknoloji girişimi de geçtiğimiz günlerde komisyonsuz ticaret hizmetine başladığını duyuran Revolut! Fintech alanında öne çıkan girişim 2 milyonu aşan kullanıcı sayısı ve ulaştığı 1.7 milyar dolarlık değerlemeyle adından söz ettirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.