Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alman FinTech Girişimi Adyen Haziran’da Halka Arz Edilecek!

Amsterdam merkezli fintech girişimi Adyen, Haziran’da halka arz edileceğini resmen duyurdu. Ayrıntılar haberimizde;
Alman FinTech Girişimi Adyen Haziran’da Halka Arz Edilecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amsterdam merkezli ödeme teknolojileri girişimi Adyen, Haziran ayında halka arz edilmeyi planladığını duyurdu. Airbnb, Uber, Spotify, L’Oreal, eBay, Microsoft, Tinder ve Netflix gibi şirketler için ödeme hizmetleri sunan ve 2006 yılında kurulan girişimin, borsaya açılma haberi piyasalarda büyük yankı uyandırdı.

Kaldı ki finansal teknoloji girişiminin borsaya açılacağı yönünde haberler, haftalar öncesinde başlıkları süslemişti. Ancak bu kez açıklama, spekülasyonlara dayanmayıp şirketin resmi duyurusuna dayandığı için çok daha fazla dikkat çekti. İşte Amsterdam’da Euronext borsasında yapılacak halka arzın detayları;

Teknoloji şirketlerinin atağa geçtiği ve pek çok halka arz haberinin gündeme geldiği şu günlerde; Adyen de IPO’sunun duyurusunu yaptı.

Adyen Halka Arz EdilecekAmsterdam Euronext borsasında halka arz edilecek Adyen, bunun nedenini şirketin finansal geleceğini Adyen’in kuruluş yerine yakın tutmak olarak açıkladı. Yani Adyen, ilk gününde 26.5 milyar dolar değere ulaşan İsveç merkezli Spotify gibi şirketi ABD piyasalarına götürmekten ziyade kendi ülkesinde tutmak istiyor.

Diğer taraftan; Adyen’in halka arzdan ne kadar para toplamayı planladığı ya da ne kadar değere ulaşacağı gibi detaylar verilmedi.

Adyen Amsterdam Euronext Borsasında Halka AçılacakAncak konuyla yakından alakalı kaynaklar Adyen’in % 15’lik hissesini halka açacağı ve şirketin IPO’nun ardından 7 ila 11 milyar dolar arasında bir değere ulaşacağını söylemişlerdi.

Ve bu rakamın doğru çıkması durumunda, Adyen’in Spotify’dan sonra halka arz edilen en büyük Avrupalı şirket olacağı belirtilmişti. Ayrıca Adyen’in halka açılan en büyük Avrupalı fintech girişimi olarak da bir ilke imza atması bekleniyor.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?
Bu arada Adyen’in en büyük yatırımcılarının Index Ventures ile Mark Zuckerberg ve Jack Dorsey’nin desteklediği Iconic Capital olduğunu da belirtelim.

Adyen Halka Arzda 7 ila 11 Milyar Dolar Değere UlaşacakHalka arzla ilgili konuşan Adyen CEO’su Pieter van der Does; IPO’nun şirketin gelişmesine katkı sağlayacağını ve yatırımcılara para kazandıracağını söyledi.

Ayrıca halka arzın Adyen’in uzun vadedeki vizyonunu ve stratejisini değiştirmeyeceğini belirtti. Sonuçta; JPMorgan, Morgan Stanley, ABN Amro, Bank of America Merrill Lynch ve Citigroup halka arzın üzerinde çalışıyor ve Adyen’in borsaya nasıl gireceği merakla bekleniyor diyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.