Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ADA Fiyatı Cardano Vasil Güncellemesinden Nasıl Etkilenecek?

Cardano Vasil hard fork güncellemesi yaklaşırken ADA yatırımcıları güncellemenin fiyata etkilerini merak ediyor. Detaylar haberde;
ADA Fiyatı Cardano Vasil Güncellemesinden Nasıl Etkilenecek?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ethereum Merge güncellemesini henüz yeni geride bırakmışken bu haftanın en önemli gündem maddelerinden birisi hiç kuşku yok ki Cardano Vasil hard fork güncellemesi olacak. Güncelleme için geri sayım başlarken, ADA fiyatının güncelleme ile birlikte nasıl tepki vereceği merak ediliyor.

Cardano Vasil Hard Fork için Geri Sayım Başladı

Önde gelen blockchain platformlarından Cardano için Vasil hard fork güncellemesi 22 Eylül tarihinde başlatılacak. Arka plandaki kuruluş IOHK ve Cardano kurucusu Charles Hoskinson güncelleme tarihini geçtiğimiz günlerde paylaşmıştı.

Cardano ekosistemi için pek çok fayda ve yenilik getirecek olan vasil hard fork güncellemesi, Ethereum kurucuları arasında da yer alan Hoskinson tarafından başlatılmıştı. Alonzo güncellemesi ile geride kalan yıl akıllı kontratlara geçiş yapılmıştı.

Şimdi de Vasil güncellemesini başlatmaya hazırlanan proje geliştiricileri böylelikle Cardano ekosistemi bünyesinde artık çok daha kapsamlı akıllı kontratların çalışacağını öngörüyor.

Hoskinson, 22 ve 27 Eylül Tarihlerine Dikkat Çekti

Hoskinson geçtiğimiz gün YouTube kanalı üzerinden paylaştığı video ile Vasil hard fork güncellemesinin başlatılması adına gereken otomatik talimatların verildiğini söyledi. Her şeyin sorunsuz devam ettiğinin altını çizen isim, konuya dair şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Tüm testlerimiz ve denemelerimiz sorunsuz çalışmakta. Otomatik talimatlar, ayarlamalar halledildi. Güncelleme, 22 Eylül tarihinde ana zincire eklenmek üzere sisteme dahil edilmiş durumda. Herhangi bir sorun olacağını tahmin etmiyoruz, ancak artık geri dönüş yok. Roket havada olduğu için hiçbir test veya hiçbir şey bizi kurtaramaz. Ya havada patlar ya da yörüngeye ulaşır ve belli ki yörüngeye ulaşacak. Bundan sonra arkamıza yaslanıp zamanın gelmesini bekleyeceğiz.”

“Önümüzdeki üç ila altı ay gerçekten çok iyi görünecek” diyen Hoskinson’un söylemlerine göre yükseltme dahilinde zincire eklenmesi planlanan tüm yeni araçların sistem içine girmesi yaklaşık bir hafta zaman alabilecek. Dolayısıyla sistemin Vasil güncellemesiyle koordineli ilerlemesi 27 Eylül’de gerçekleşecek.

Önceden akıllı kontrat modelini ekosisteme ekleyen Cardano, yeni güncelleme ile bu modelin daha verimli çalışmasını hedefliyor. Tarafların, akıllı kontratlar aracılığı ile veri transferlerini kolaylaştırmayı amaçlayan Vasil ile ağdaki merkeziyetsiz uygulamaların (dApp), zincirdeki verilere daha az enerji ve zaman harcayarak ulaşabilmesi amaçlanıyor.

DeFi platformları gibi pek çok dApp’in aynı anda çalışmasına zemin hazırlayan ölçekleme çözümleri konusunda yeni araçlar da içeren güncellemenin ADA coin fiyatına etkisi özellikle yatırımcıların şu sıralar gündemindeki en önemli konu durumunda.

ADA Yükselişe Geçecek mi?

Makroekonomik unsurlara bağlı olarak uzun bir süredir üzerindeki ölü toprağını atamayan kripto para piyasasında başta amiral gemisi Bitcoin olmak üzere pek çok altcoin görmüş olduğu zirvelerin çok gerisinde seyrediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Eylül 2021’de 3 doların üzerini gören ADA, ATH’sinin (all time high) yüzde 85 aşağısında işlem görüyor. Şu sıralar son 24 saatte yaklaşık olarak yüzde 5 düşüşle 0.45 dolar civarında işlem görüyor.

Ekosistemlerdeki güncellemelerin genellikle fiyat üzerinde olumlu yansımaları olsa da günümüzün mevcut ortamında bu etki beklendiği gibi gerçekleşmeyebiliyor. Geçtiğimiz hafta, piyasadaki baskı altında Ethereum Merge güncellemesinin etkisinin oldukça sönük geçtiği görülmüştü. Hatta Merge sonrasında piyasada sert düşüşler yaşanmıştı.

Merge sonrasında düşüş gösteren kripto para birimleri arasında yer alan ADA’nın, vasil hard fork güncellemesi ile bu hafta boyunca Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto para birimlerine karşı daha iyi bir performans sergilemesi beklenebilir. Ancak düşüş baskısının yaşandığı piyasada Ethereum’un yaşadığı gibi değer kayıpları ile karşılaşılabilmekte mümkün görünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.