Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Doğal Gaz Acil Durum Planı Fiyat İstikrarı Sağlayabilir

Almanya doğal gaz dağıtımından sorumlu şirketin başkanı, acil durum planından övgüyle bahsetti.
AB’nin Doğal Gaz Acil Durum Planı Fiyat İstikrarı Sağlayabilir
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sonrası, dünya genelinde enerji fiyatlarında büyük artışlar meydana geldi. Bu durumun önüne geçmek için ülkeler bazı adımlar atıyor. Bu adımlardan birisi ise Avrupa Birliği tarafından oluşturulan doğal gaz acil durum planı oldu.

Almanya’nın şebeke düzenleyicisi Bundesnetzagentur’un başkanı Klaus Mueller, Avrupa Birliği’nin yürürlüğe giren doğal gaz acil durum planını memnuniyetle karşıladı.

Avrupa’daki tüm ülkeler gaz tasarrufu yapması halinde fiyatların dengelenebileceğini belirten Mueller, bunun sonbahar ve kışı atlatmak için arzın sağlanmasına katkıda bulunabileceğini ifade etti.

Plan Bugün Devreye Girdi

Geçtiğimiz haftalarda onaylanan acil durum planı bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Acil durum planı, AB ülkelerinden gaz alımlarını azaltmalarını ve Rusya’dan gelecek muhtemel bir kesintiye hazırlıklı olmalarını gerektiriyor.

Plan ülkelerin kış mevsiminde gaz kullanımını gönüllü olarak yüzde 15 oranında azaltmalarını istiyor. Avrupa ülkeleri doğal gaz ithalatında büyük oranda Rusya’ya bağımlı durumda. Savaş sonrası yaptırımların bir parçası olarak Rusya, gaz ihraç ettiği ülkelerin ödemelerini ruble ile gerçekleştirmesini talep ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bu karara uyum sağlamayan ülkelerin doğal gazını kesmekle tehdit ediyor. Rusya geçtiğimiz dönemde Bulgaristan, Finlandiya, Polonya, Danimarka, Hollanda ve Letonya’nın aralarında olduğu bazı ülkelere gaz ihracatını durdurma kararı almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın