Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Vizeden Muaf Ülkeler Listesine O Ülke Ekleniyor

Netanyahu bugün yaptığı açıklamada İsrail'in ABD'nin vize muafiyet programına katılacağı tarihi söyleyerek verdiği sözü tuttuğunu iddia etti. İşte detaylar;
ABD’nin Vizeden Muaf Ülkeler Listesine O Ülke Ekleniyor
HABER GİRİŞ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bugün ülkesinin Eylül 2023’te ABD’nin Vize Muafiyet Programı’na katılmayı beklediğini açıkladı. Vize Muafiyet Programı kapsamında İsrailliler ABD’ye vizesiz seyahat edebilecek.

Vize Muafiyet Programı ile belirli ülkelerin vatandaşlarına, vize almadan 90 güne kadar turizm veya iş için ABD’ye seyahatlerine imkan sağlanıyor.

Netanyahu resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün İsrail vatandaşlarına önemli bir haber getirdik. Söz verdiğimiz gibi ABD’ye vize muafiyeti için yasal gereklilikler başarıyla tamamlandı.” ifadelerini kullandı.

Dört Yasa Tasarısının Sonuncusu Onaylanacak

Reuters haberinde İsrail Büyükelçiliği’nin 30 Ocak’ta göçmen olmayanların yüzde 3’lük ret oranının altında olma şartını yerine getirdiğini anımsattı. Hatalı evrak sebebiyle geri çevrilen başvuranların sayısına atıfta bulunarak şartın altında kaldığı bildirilmişti.

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ise resmi Twitter hesabından parlamentonun, İsrail vatandaşlarına ABD vize muafiyeti alma yolunda ilerleme sağladığını belirtti. Hanegbi, dört yasa tasarısının sonuncusunun onaylayacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Washington daha önce İsrail’den Amerika Birleşik Devletleri’ne giden yolcu bilgileri hakkında daha fazla erişim için çağrıda bulunmuştu.

İsrail’den ABD’nin vize muafiyeti için başka bir şart ise Filistin-Amerika havaalanları ve işgal altındaki Batı Şeria’ya serbest geçiş olarak biliniyor. Söz konusu şartınsa yerine getirilip getirilmediği konusunda net bir bilgi verilmedi.

Netanyahu ise açıklamasında İsrail’in gelecek aylarda ek gereklilikleri de yerine getirerek Eylül 2023’te İsrail Devleti’nin ABD için vizeden muaf ülkeler listesine gireceğine dikkat çekti.

İsrail ile ABD Arasındaki İttifak Kırılmaz

İsrail sokakları Ocak ayından bu yana yargı paketine karşı gelen halkın büyük protestolarına sahne oluyor. ABD Başkanı Joe Biden ise bugün Netanyahu’nun yargı reformu düzenlemesinden vazgeçmesini talep etmişti.

Biden’a cevap veren Netanyahu, “İsrail, dostları dahil olmak üzere dış baskılara değil, kendi halkının iradesine göre kararlar alan egemen bir ülkedir.” ifadelerini kullanmıştı.

Söz konusu sert çıkışın ardından Netanyahu, İsrail-ABD ilişkilerinin iyi olacağını dair öngörüde bulunmuştu. Başkan Biden’ı 40 yılı aşkın süredir tanıdığını ileri sürerek, Biden’ın İsrail’e olan bağlılığını da takdir etmişti.

İsrail ile ABD arasındaki ittifakın kırılmaz olduğunu savunan Netanyahu, bu tür anlaşmazlıkların her zaman üstesinden gelinebileceğini ileri sürmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın