Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsrail’den Biden’a Yanıt Gecikmedi: Bağımsız Bir Ülkeyiz

Biden, İsrail'den yargı reformlarından vazgeçmesini isterken, Netanyahu ülkesinin dış baskıyı reddettiğini söyleyerek yanıt verdi. Detaylar haberde;
İsrail’den Biden’a Yanıt Gecikmedi: Bağımsız Bir Ülkeyiz
HABER GİRİŞ

İsrail hükümetinin teklif ettiği yargı paketine karşı gelen halk sokaklara indi. İsrail sokakları Ocak ayından bu yana yargı paketine karşı gelen halkın büyük protestolarına sahne oluyor. ABD Başkanı Joe Biden ise İsrail’in iç işlerine karıştıkları yönündeki iddiaları yanıtladı.

Biden, Kuzey Carolina eyaletindeki program dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsrail’de yaşanılanlara da değinen Biden, yaşanılanlara müdahale etmediklerini belirterek söylentileri yalanladı.

Yaptığı açıklamada Biden, “Bu husustaki pozisyonumu biliyorlar. Amerika’nın pozisyonunu biliyorlar. Amerikan Yahudilerinin pozisyonunu biliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Biden, İsrail için Endişeli

Yaşanılan büyük protestolar sebebiyle ülkenin demokrasisiyle ilgili endişesinin olup olmadığına yönelik gelen soruya Biden, İsrail’in birçok güçlü destekçisi gibi endişeli olduğunu kaydetti.

Yargı paketine karşı gelen halkın ayaklanmasıyla İsrail’in zor bir süreçten geçtiğini vurgulayan Biden, bu durumun halledilmesi gerektiğini ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun yargı reformu düzenlemesinden vazgeçmesini umduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

İsrail’in bu yolda devam edemeyeceğine işaret ederek, Netanyahu’nun gerçek bir uzlaşma sağlayacak şekilde hareket etmesini istedi.

ABD-İsrail İlişkileri İyi Olacak

Netanyahu’dan ise Biden’a eleştirilerine yanıt gecikmedi. Netanyahu, “İsrail, dostları dahil olmak üzere dış baskılara değil, kendi halkının iradesine göre kararlar alan egemen bir ülkedir.” ifadelerini kullandı.

İsrail hükümetinin reformları geniş bir konsensüs ile yapmak istediğini paylaşan Netanyahu, İsrail’in ABD ile ilişkilerinin iyi olacağını öngördü.

Başkan Biden’ı 40 yılı aşkın süredir tanıdığını ileri sürerek, Biden’ın İsrail’e olan bağlılığını takdir ettiğine işaret etti.

İsrail ile ABD arasındaki ittifakın kırılmaz olduğunu vurgulayan Netanyahu, bu tür anlaşmazlıkların her zaman üstesinden gelinebileceğini iddia etti.

Bankacılık Krizinde Hükümet Gerekeni Yaptı

Biden, gazetecilere verdiği demeçte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Belarus’a nükleer silah konuşlandırma planına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Putin’in söz konusu planı henüz gerçekleştirmediğine işaret eden Biden, bunun Rus liderin yaptığı tehlikeli ve endişe verici türden açıklamalarından biri olduğunu savundu.

ABD’li bankalardan başlayan ve küresel bir kriz haline gelen bankacılık sektöründe yaşanılanlara değinen Biden, hükümetin yapması gerekeni yaptığını ve piyasaların da buna olumlu yanıt verdiğini belirtti. Ayrıca durumun incelenmeye devam ettiğinin altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.