Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Tüketici Güvenine Durgunluk ve Enflasyon Damga Vurdu

Amerikalı tüketicilerin güveni Kasım'da yine geriledi. Enflasyon beklentileri son ayların en yükseğine çıkarken ufukta sadece zorluk var...
ABD’nin Tüketici Güvenine Durgunluk ve Enflasyon Damga Vurdu
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ekonomisinde tüketici güveni Kasım’da yine geriledi. The Conference Board’un (Konferans Kurulu) raporuna göre tüketici güven endeksi Ekim’deki 102,2’den 100,2’ye geriledi. Tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerine dayanan mevcut durum endeksi, 138,7’den 137,4’e düştü.

Tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümlerine dayanan beklentiler endeksi de aşağı yönlü hareket ederek 77,9’dan 75,4’e geriledi.

Conference Board Ekonomik Göstergeler Kıdemli Direktörü Lynn Franco, tüketici güveninin Kasım ayında yeniden düştüğünü belirterek bunu büyük olasılıkla son zamanlarda gaz fiyatlarındaki artışın tetiklediğini söyledi.

Mevcut durum endeksinin de yıl sona ererken ekonominin ivme kaybettiğini göstermeye devam ettiğini söyledi.

“Tüketicilerin kısa vadeli görünüme ilişkin beklentileri karamsar kaldı. Beklenti endeksi 80’in altında, bu da bir durgunluk olasılığının yüksek kalmaya devam ettiğini gösteriyor.” ifadelerini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon beklentilerinin, Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktığını aktaran Franco; ev, otomobil ve pahalı cihazların tümünde satın alma niyetlerinin gerilediğini bildirdi. Üstelik artan beklentiler, ABD’nin son enflasyon verilerinin beklentilerin altında gelmesine rağmen gerçekleşti.

“Enflasyon ve faiz oranı artışlarının birleşimi, 2023’ün başlarına kadar güven ve ekonomik büyüme için zorluklar oluşturmaya devam edecek.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.