Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Tüketici Güveni Ekim’de Düştü! Resesyon Riskleri Artıyor

ABD'de tüketici güveni, Ekim'de yeniden düşüşe geçti. Piyasaların takibindeki raporda, enflasyonist baskılar konusunda uyarı yapıldı.
ABD’de Tüketici Güveni Ekim’de Düştü! Resesyon Riskleri Artıyor
Yorum

Dünyanın en büyük ekonomisinde tüketici güveni, Ekim’de yeniden düşüşe geçti. Konut fiyatlarının ardından The Conference Board’un (Konferans Kurulu) raporu da piyasa beklentilerinin altında geldi.

Mevcut iş koşullarını ve önümüzdeki aylar için olası gelişmeleri yansıtan anket, Ağustos ve Eylül’deki ardışık kazançların ardından Ekim’de geriledi. Endeks, Eylül’deki 107,8’den 102,5’e düşerken mevcut durum endeksi 150,2’den 138,9’a keskin bir düşüş yaşadı.

Tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan beklenti endeksi 79,5’ten 78,1’e geriledi.

Ankete ilişkin değerlendirmede bulunan The Conference Board Ekonomik Göstergeler Kıdemli Direktörü Lynn Franco, mevcut durum endeksinin keskin bir şekilde düştüğünü ve bunun ekonomik büyümenin 4. çeyreğe başlamak için yavaşladığını gösterdiğini söyledi.

Aynı zamanda 80 altında kalan beklenti endeksinin, resesyon risklerinde artışa işaret ettiğini belirtti. Bu ay açıklanan ve yüzde 8,2 artarak beklentileri yenen enflasyona dair de konuştu.

Fiyat artışlarına ilişkin endişelerin, hem gaz hem de gıda fiyatlarının ana itici güç olmasıyla yeniden yükseldiğini ekledi.

Geleceğe bakıldığında, enflasyonist baskıların tüketici güveni ve harcamaları üzerinde güçlü rüzgarlar oluşturmaya devam edeceği konusunda uyaran Lynn Franco, ”bu durum, perakendeciler için zorlu bir tatil sezonuna neden olabilir” dedi.

Son olarak, talebin yetersiz kalma durumunda, bunun perakendecilerin kâr marjlarını azaltacak keskin indirimlere yol açabileceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu