Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin İzlenen Verisine Göre Konut Sektöründe Tablo Karamsar

Amerika’da konut başlangıçları verileri açıklandı. Ekonomiye ilişkin endişeler artarken pandemi çöküşü sonrası en zayıf seviye görüldü. Detaylar altta;
ABD’nin İzlenen Verisine Göre Konut Sektöründe Tablo Karamsar
HABER GİRİŞ

ABD Nüfus Sayım Bürosu, beklenen konut başlangıçları ve inşaat izinleri istatistiklerini yayımladı. Her iki rakam da beklentilerden kötü geldi.

Yeni konut inşaatlarının sayısı Mayıs ayında düşerken; devam eden tedarik zinciri zorluklarının ve ipotek oranları arttıkça satışların düşmesinin etkileri görülmeye devam etti.

Mayıs Ayında Konut Başlangıçları Yüzde 14,4 Düştü

Perşembe günü yayımlanan hükümet verilerine göre, konut başlangıçları Mayıs 2022 döneminde yüzde 14,4 düşüşle 1 milyon 549 bine geriledi.

Toplam konut başlangıçlarının yıllık oranı, Nisan ayında revize edilen 1,81 milyonun gerisinde kaldı. Böylelikle pandemi çöküşünün yaşandığı Nisan 2020 (yüzde 26,4’lük daralma) sonrası en düşük seviye ortaya çıkmış oldu.

Rapora göre; tek aileli (müstakil) konut başlangıçları yüzde 9,2 düşüşle 1,05 milyona geriledi. Çok aileli konut inşaatları ise yüzde 23,7 düşüşle 498 bine indi. Bu, Kasım ayından sonra en zayıf seviye oldu.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan; yılın ilk ayında 1 milyon 617 bin olarak gerçekleşen konut başlangıçları, Şubat’ta 1 milyon 567 bin, Mart’ta ise 1 milyon 276 bin olarak gerçekleşmişti.

İnşaat İzinlerindeki Düşüş de Beklentileri Karşılamadı

Yeni inşaat izinlerinde de durum farklı gerçekleşmedi. Önceki ay revize edilen 1,82 milyondan yüzde 7 düşüşle 1 milyon 695 bine geriledi. Ekonomistler, inşaat izinlerinin Nisan ayındaki ilk tahmin olan 1,82 milyondan 1,78 milyona düşmesini bekliyorlardı. Dolayısıyla bu veriler de beklentileri karşılayamadı.

İzinler, son beş ayda 1,8 milyonun üzerinde kaldıktan sonra ikinci kez düştü. Ayrıca inşaat izinleri; Kuzeydoğu, Batı, Ortabatı ve Güney olmak üzere dört bölgenin hepsinde düştü. 

Rakamlar, FED’in (ABD Merkez Bankası) Çarşamba günü yaptığı toplantıda 1994 yılından bu yana en sert artışa imza atarak politika faizini 75 baz puan yükseltmesinin ardından geldi.

Konut sektöründe son aylarda yaşanan ivme kaybında küresel emtia fiyatlarındaki artış ve FED’in sıkılaşmasının yanı sıra enflasyon ve kredilerdeki yükseliş etkili oluyor. FED kararından önce, ipotek oranları bu yılın başındaki en yüksek seviye olan yüzde 3,5’in oldukça üzerinde, yüzde 5,6 civarında geziniyordu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.