Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’nin İşsizlik Maaşı Başvuruları Bir Ayın Zirvesinde

Amerika'da işsizlik maaşı başvurularında bir önceki haftaya göre 21 binlik artış kaydedildi. Raporun detayları haberde;
ABD’nin İşsizlik Maaşı Başvuruları Bir Ayın Zirvesinde
Yorum

Amerika Çalışma Bakanlığı tarafından haftalık yayımlanan ilk işsizlik ödeneği başvurularına ilişkin rapor açıklandı. Rapora göre 5 Ağustos tarihinde sona eren haftada mevsimsellikten arındırılmış işsizlik maaşı başvuruları önceki haftaya göre 21 bin artarak 248 bin oldu.

Açıklanan rakam tarihsel olarak düşük seviyesinde kalmasına rağmen piyasa beklentisi olan 230 binin üzerinde gelerek, bir ayın en yüksek seviyesinde kaydedildi.

İlk işsizlik maaşı başvurularındaki 4 haftalık hareketli ortalama, bir önceki haftanın revize edilmemiş ortalaması olan 228 bin 250’den 2 bin 750 artışla 231 bin seviyesine yükseldi.

29 Temmuz tarihinde sona eren haftada mevsim etkilerinden arındırılmış sigortalı işsizlik avansı bir önceki haftaki revize edilen seviyesinden 8 bin azalarak 1 milyon 684 bine düştü.

Bu haftanın raporu, Amerika’nın işgücü piyasasının yılın başından bu yana dirençli duruşundaki yumuşamaya işaret etti.

Ülkedeki işgücü piyasasındaki yumuşama, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) 2023 yılında para politikasını daha fazla sıkılaştırmaktan kaçınabileceğine ilişkin gelen açıklamalarla uyumlu geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu