Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları Beklenti İle Paralel Arttı

ABD’de her hafta açıklanan işsizlik maaşı başvurularında artış kaydedildi. İşten çıkarmalar ise 11 ayın en düşük seviyesine ulaştı.
ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları Beklenti İle Paralel Arttı
HABER GİRİŞ

İşsizlik maaşı için yeni başvurularda bulunan Amerikalıların sayısı geçen hafta biraz artarken, iş gücü piyasası koşullarının sıkılığını koruması nedeniyle işten çıkarmalar Temmuz’da 11 ayın en düşük seviyesine geriledi.

ABD Çalışma Bakanlığı, işsizlik yardımları için ilk başvuruların 29 Temmuz’da sona eren haftada 6.000 artışla mevsimsellikten arındırılmış 227.000’e yükseldiğini bildirdi. Ekonomistlerin tahmini de başvuruların bu seviyede olacağı yönündeydi. Süregelen işsizlik maaşı başvuruları ise 22 Temmuz ile biten haftada 21 bin kişi artarak 1 milyon 700 bine çıktı.

ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

İş gücü piyasası, Mart 2022’den bu yana Federal Rezerv’in 525 baz puanlık faiz artırımlarını büyük ölçüde atlattı. Talepler bu yıl için 194.000-265.000 aralığının alt sınırında, kısmen verileri mevsimsel kalıplara göre ayarlamadaki zorluklardan yararlanıyor.

Bununla birlikte, işverenler COVID-19 salgını sırasında iş bulmak için mücadele ettikten sonra işçileri elinde tutarken, genel iş gücü piyasası sağlamlığını koruyor. Teknoloji ve finans sektörlerinde yüksek profilli işten çıkarmalar olsa da, küçük işletmeler işçi kapan büyük şirketler tarafından sıkıştırıldıktan sonra çalışan sayısını artırmaya devam ediyor.

İş gücü piyasasının gücü ve gerileyen enflasyon, ekonominin resesyondan kaçınabileceğine dair iyimserliği artırıyor. ABD’de yarın ekonomideki son duruma dair önemli veriler olan tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklanacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın