Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin 2. En Büyük Bankası da Beklenti Üstü Kazandı

JPMorgan’ın ardından ABD’nin ikinci en büyük bankası de beklenen çeyreklik bilançosunu açıkladı. Yatırımcılar nasıl tepki verdi?
ABD’nin 2. En Büyük Bankası da Beklenti Üstü Kazandı
YAYINLANMA ZAMANI

ABD borsaları, haftanın ilk gününde pozitif açılış yapmaya ilerliyor. Olumlu duyarlılık, dev şirketlerin küresel zorluklarla nasıl başa çıktığına ilişkin sinyaller verecek kazanç sezonuyla yönlendiriliyor.

Geçen hafta piyasa değeri açısından ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan, beklentilerin üzerinde kazanç açıklarken bugün ikinci en büyük bankanın raporu geldi.

Bank of America (BofA), FED’in artan oranlarından aldığı destekle yatırımcıları pozitif şaşırtan çeyreklik rakamlar açıkladı ve hisseler açılış öncesinde güçlü yükseldi.

Bankacılık devi, üçüncü çeyrekte kazanç, gelir ve net faiz gelirinde beklentilerinin üzerine çıktı.
Bank of America Hisse Açılış Öncesi Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

Büyümenin yavaşlamasına rağmen ABD’li tüketicinin dirençli ve güçlü kaldığını söyleyen BofA’nın geliri yüzde 8 artarak 24,5 milyar dolara yükseldi. Bankanın kredilerden elde ettiği kârı yansıtan net faiz geliri, JPMorgan gibi bankanın yüksek faiz oranlarından faydalanmasıyla bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 11,1 milyar dolardan 13,8 milyar dolara yükseldi.

Bu, ikinci çeyrekteki 12,4 milyar dolarlık net faiz gelirini aştı. Üçüncü çeyrek net kazancı 6,58 milyar dolara veya hisse başına 81 sente düştü. Önceki çeyrekte 7,26 milyar dolar veya hisse başına 85 sent olarak kaydedilmişti.

GCM Yatırım Banner

Bankanın müşterileri üçünü çeyrekte kredi kartı harcamalarını artırdı ve birleşik kredi ve kart harcamaları yüzde 9 artarak 218 milyar dolara ulaştı.

Bununla birlikte müşterilerin finansal sağlığındaki bazı olası çatlakların bir işareti olarak, bankanın ödenmemiş kredilerden tahsil etmeyi beklemediği net zarar yazmaları, yüzde 12 artarak 520 milyon dolara yükseldi.

Bank of America CEO’su Brian Moynihan, “ABD’li tüketici müşterilerimiz, daha yavaş büyümeye, harcama seviyelerine ve yüksek mevduat tutarlarına rağmen güçlü kalmaya devam etti. Banka genelinde, müşterilerimizi desteklemek amacıyla finansal kaynaklar sağladığımız için kredileri geçen yıla göre yüzde 12 oranında büyüttük.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.