Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan FED Artırımlarıyla Beklenti Üstü Gelir Elde Etti

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan Chase, FED’in enflasyonla mücadelesindeki faiz artırımlarından destek alarak tahminlerin üzerinde kazanç açıkladı.
JPMorgan FED Artırımlarıyla Beklenti Üstü Gelir Elde Etti
YAYINLANMA ZAMANI

Bugün yayımlanan sonuçlara göre FED’in yüksek faiz oranları sayesinde bankanın geliri, üçüncü çeyrekte yüzde 10 artışla 33,49 milyar dolara yükseldi. Rakamın, 959 milyon dolarlık net yatırım menkul kıymetleri zararı kapsadığı belirtildi.

Net faiz geliri, yüzde 34 artarak 17,6 milyar dolara ulaştı. Hisse başına kazanç da 3,12 dolarla beklentileri aştı. Ancak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 geriledi. Çünkü banka, batık krediler için rezervlerine net 808 milyon dolar ekledi.

Varlıklara göre en büyük ABD bankası olan JPMorgan, bankaların karmaşık bir ortamda nasıl hareket ettiğine dair ipuçları için yakından izleniyor.
JPMorgan Hisse Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Bu noktada JPMorgan’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olan Jamie Dimon, bilançoya ilişkin yorumuyla dikkat çekti. Tüketici ve işletmelerin bu dönemde finansal açıdan güçlü olmasına rağmen ekonomik tablonun karardığını şöyle dile getirdi: “Hemen önümüzde önemli rüzgarlar var.”

Kısa süre önce yaptığı bir açıklamada ABD ekonomisinin resesyona gireceğini söyleyen Dimon, daha yüksek küresel faiz oranlarına yol açan yüksek enflasyona, niceliksel sıkılaştırmanın belirsiz etkilerine, tüm jeopolitik riskleri artıran Ukrayna’daki savaşa ve petrol arzı ile fiyatlarının kırılgan durumuna atıfta bulundu.

“En iyisini umarken, her zaman tetikte oluruz ve kötü sonuçlara hazırız. Böylece müşterilerimize en zorlu zamanlarda bile hizmet vermeye devam edebiliriz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan bankanın hisse alımlarını sürdürmeyi planladığı bilgisini de paylaştı. “İşlerimizi büyütmek ve müşterilerimize hizmet etmek için ihtiyaç duyduğumuz tüm yatırımları yapmaya devam ediyoruz ve gelecek yılın başlarında hisse geri alımlarına devam edebilmeyi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.