Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Çip Kısıtlaması Çinli Şirketleri Vurdu!

Çin piyasalarının açılması ile birlikte bugün ABD'nin yaptırımları Çinli şirket hisselerinde hissedildi. Haberin detayları aşağıda;
ABD’nin Çip Kısıtlaması Çinli Şirketleri Vurdu!
HABER GİRİŞ

Çinli teknoloji devleri Alibaba Group ve Tencent ile çip üreticilerinin hisselerinde, ABD’nin Pekin’e karşı aldığı ihracat kontrol önlemleri yüzünden bugün düşüş yaşadığı açıklandı. ABD’nin Cuma günü yürürlüğe soktuğu önlemlerin 1990 yılından beri Çin’deki nakliye teknolojisine yönelik en büyük değişim olduğu bildirildi.

Reuters’ın haberine göre uzamanlar alınan yeni kuralların geniş bir etkiye sahip olacağı yönünde görüş sundu. Bu durumun Çin’in çip endüstrisindeki gelişimini yavaşlatacağı aktarıldı.

Çin’de söz konusu önlemler ile askeri silahlar, yapay zeka, veri merkezleri, süper bilgisayarlar ve üst düzey çipler tarafından desteklenen ticari ve devlet araştırmaları gibi birçok alanı etkileyeceği söylendi.

Çip Kısıtlamalarından En Çok Çinli Şirketler Etkilenecek

Alınan önlemlerden kaynaklı en büyük etki Çin’deki çip üreticileri tarafından hissedilecek. Analistler ise yeni düzenlemeler ile iki Çinli çip üreticisi için çok büyük engeller oluşturacağına dikkat çekti.

Haberde yer alan Çinli bir danışmanlık şirketi yöneticisinin araştırma notunda, süreçteki ekipman ve üretimin genişlemesine fırsat verilmeden pazar alanında yaşanan kayıplara işaret edildi. Bu sebepten belleğin gelişiminin sınırlı olacağı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca kuralların nükleer silah ve diğer askeri teknolojiyi geliştirmek için kullanılan Çin süper bilgi işlem sistemindeki çok çeşitli çiplerin sevkiyatını da engellediğinin altı çizildi.

Teknoloji Devlerinin Ticari Veri Merkezleri Etkilenecek

Haberde yer alan bazı endüstri uzmanlarının görüşlerine de yer verildi. Görüşlere göre yeni yasak, Çinli teknoloji devlerinin ticari veri merkezlerini de etkileyecek.

Söz konusu iki şirketin büyük ölçüde veri merkezlerine bağlı olduğu ve e-ticaret şirketi Alibaba ile sosyal medya ve oyun şirketi Tencent’in hisselerindeki düşüş örnek olarak verildi.

Çin’deki teknoloji hisselerindeki keskin düşüş, ülke piyasasında bugün Altın Hafta sonrası ticareti de aşağı çekti. Güney Kore, Japonya ve Tayvan’da finansal piyasaların tatilden kaynaklı kapalı olması nedeniyle bugün Çin dışındaki teknoloji hisseleri üzerinde yaşanan etkinin sınırlı kaldığına dikkat çekildi.

ABD’nin Çin’e Yarı İletken Yaptırımı

ABD Başkanı Joe Biden’ın hükümeti, Cuma günü Çin’e dünyanın herhangi bir yerinde ABD üretimi yarı iletken yongalardan engellemenin dahil olduğu kapsamlı bir dizi ihracat kontrolü yayımlamıştı.

Bazıları hemen yürürlüğe giren kuralların bu yılın başlarında KLA Corp, Lam Research Corp ve Applied Materials’e etkili bir kısıtlama yetkisi verdiği açıklanmıştı. Kurallar gelişmiş mantık çipleri üreten tamamen Çin’e ait fabrikalara ekipman sevkiyatını durdurmalarını gerektiriyor.

Hükümete yakın kaynaklar, kuralların çoğunun yabancı firmaların Çin’e gelişmiş çipler satmasını veya Çinli firmalara kendi gelişmiş çiplerini yapmaları için araçlar sağlamasını engellemeye çalıştığını kaydetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.