Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Bu Ekonomik Verisi İki Aylık Düşüşün Ardından Yükseldi!

ABD Nüfus Sayım Bürosu, dayanıklı mal üreticilerinin sevkiyatları, stokları ve siparişlerine ilişkin Eylül ayı raporunu duyurdu. Detaylar haberin devamında;
ABD’nin Bu Ekonomik Verisi İki Aylık Düşüşün Ardından Yükseldi!
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu, dayanıklı mal üreticilerinin sevkiyatları, stokları ve siparişlerine ilişkin Eylül ayı raporunu yayımladı. Dayanıklı mallara yönelik yeni siparişler Eylül ayında art arda iki aylık düşüşün ardından yükseliş gösterdi.

Dayanıklı Mal Siparişleri Eylül’de Tahminleri Aştı

Açıklamaya göre dayanıklı mallara yönelik yeni siparişler Eylül ayında yüzde 4,7 artışla (13,2 milyar dolar artış) 297,2 milyar dolara yükseldi. Bu dönemde siparişlerin yüzde 1,7 oranında yükselmesi bekleniyordu.

Eylül ayında dayanıklı mal siparişlerinde yaşanan değişim, Temmuz 2020 döneminden bu yana kaydedilen en yüksek aylık artış oldu.

Dayanıklı mallara yönelik siparişler, Ağustos ayında yüzde 0,1 oranında gerileyerek 284 milyar dolar olmuştu.

Taşımacılık hariç yeni siparişler yüzde 0,5 artarken savunma hariç yeni siparişler ise yüzde 5,8 artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Ulaştırma ekipmanları da üst üste iki aylık düşüşün ardından yüzde 12,7 (12,3 milyar dolar) artışla 109,2 milyar dolara yükseldi.

ABD Dayanıklı Mal Siparişleri Tablosu
Kaynak: Census.gov

Eylül ayında dayanıklı tüketim mallarının sevkiyatı, yüzde 0,3 düşüşle 283,7 milyar dolara geriledi. Bu, Ağustos ayındaki yüzde 0,5’lik artışın ardından geldi.

Uzmanlar, kullanım ömrü en az üç yılı bulan ürünlerden oluşan dayanıklı tüketim mallarına yönelik siparişlerin, sanayi üretimine dair bilgi vermesi açısından büyük önem taşıdığını belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.