Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’liler 1,7 Trilyon Dolarlık Af Hakkında Ne Düşünüyor?

ABD’de öğrenci kredi borçlarına ilişkin affın çıkıp çıkmayacağı birçok insan tarafından merak ediliyor. İnsanlar affın gelmesini istiyor mu? İşte detaylar,
ABD’liler 1,7 Trilyon Dolarlık Af Hakkında Ne Düşünüyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), bazı uzmanlar tarafından Başkan Joe Biden’ın öğrenci kredi borçlarının uzatılıp uzatılmayacağı kararının bu hafta açıklanacağı tahmin ediliyor.

Kredi borcu olan insanlar, borçların erteleneceğini ve kredi affının 10 bin dolara kadar duyurulacağını düşünüyor. ABD’de yaklaşık 44 milyon kişinin 1,7 trilyon dolar öğrenci kredi borcu bulunuyor.

Bazı anketlere göre borç affı, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Yüksek fiyatlar ile mücadele eden Amerika’da yapılan CNBC anketine göre yüzde 59’luk kesim, öğrenci kredisi affının enflasyonu daha da körükleyeceğinden endişe duyuyor.

ABD’de Öğrenciler İkiye Bölündü

Yapılan ankette yüzde 30’luk dilimdeki insanlar, hiç kimse için öğrenci kredisi affının olmaması gerektiğini savundu. Anketteki erkeklerin yüzde 39’u, kadınların ise yüzde 22’si de bu görüşe katılıyor.

18 ila 34 yaş arasındaki yetişkinlerin sadece yüzde 19’u, 65 yaşın üzerindekilerin ise yüzde 39’u öğrenci kredi affını mantıklı bulmuyor.

GCM Yatırım Banner

Ankete katılanların yüzde 34’ü sadece ihtiyacı olanların kredilerinin affedilmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 32’si öğrenci borcu olan herkesin kredinin affedilmesinden yana.

Ankette Temple Üniversitesi’nden mezun ve yüksek lisans derecesi yapmış olan Tonya Edmonds, “Ben doktor değilim. Avukat değilim. 100 bin doları veya bunun bir kısmını ödeyemem. Bu miktarlar karşılayabileceğimden çok fazla.” dedi.

Biden, görev süresi boyunca şimdiye kadar yaklaşık 32 milyar dolarlık kredi desteğini onayladı. Halihazırda yürürlükte olan kredi programlarıyla ilgili düzenlemeler devam ediyor.

ABD Enflasyonu Temmuz’da Azaldı

10 Ağustos’ta ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Temmuz ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini paylaşmıştı. Rapora göre enflasyon Temmuz ayında yüzde 8,5 oranına düştü. Ekonomistlerin beklentileri yüzde 8,7 seviyesinde olacağı yönündeydi.

Enflasyon, Haziran ayında ise yüzde 9,1 değerine çıkmış ve 41 yılın zirvesine ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.