Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li WSJ’den Türkiye Ekonomisine Dair Çarpıcı Yorum

The Wall Street Journal’da paylaşılan bir makale Türkiye ekonomisine dair pozitif değerlendirme yaparken, cari dengedeki iyileşmeye dikkat çekildi.
ABD’li WSJ’den Türkiye Ekonomisine Dair Çarpıcı Yorum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin önemli yayın organlarından biri olan The Wall Street Journal, yer verdiği bir makalede Türkiye ekonomisine dair değerlendirme yaptı. Türkiye ekonomik modeli ve cari hesabı olmak üzere önemli konular ele alındı. Zorlu geçen bir yılın ardından yatırımcıların 2023 yılında, ülke ekonomisinin kırılganlıklarının ve zorluklarının altından kalkamayabileceği belirtildi.

Geçtiğimiz gün açıklanan ödemeler dengesi gelişmeleri hatırlatıldı. Cari denge Ekim’de 359 milyon dolar açık verdi. Makalede yaklaşık 400 milyon dolar olan cari açığın bir önceki ay 2,9 milyar dolar olduğu belirtilerek, düşüşüne dikkat çekildi.

Ödemeler dengesindeki iyileşmenin kısmen daha yavaş olduğu, diğer yandan Türk lirasındaki değer kaybının turizm ve ihracatla birlikte ülkeye döviz girişi sağladığı belirtildi.

Cari Açıktaki Düşüşün Sebebi Emtialardaki Gerileme

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğuna dikkat çekilen makalede, son dönemde emtia fiyatlarında düşüş olmasının cari açığın azalmasında en büyük etken olduğu aktarıldı.

Petrol ve emtiaların güçlü, doların ise yüksek olduğu zamanlarda Türkiye’nin en çok zorlanan ülkelerden biri olduğu ancak küresel enflasyonun yavaşlamasıyla birlikte gelecek yıl bu zorlukların aşılabileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

KKM ile Türk Lirasındaki Değer Kaybının Önüne Geçildi

2021’in son aylarında döviz kurlarının çok hızlı yükselmesinin ardından, 20 Aralık’ta Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemi açıklanmıştı. Bir anda devreye sokulan bu uygulama sayesinde dolar kuru birkaç saat içinde 18,40’tan 10 liraya kadar gerilemişti.

Şu an geldiğimiz seviye itibarıyla dolar 18,64’lerde seyretse de geride bir yıl gibi geniş bir zaman olduğu düşünüldüğünde, uygulamanın işe yaradığı net bir şekilde görülüyor. WTJ’de yer alan makalede de KKM gibi sistemlerle Türk lirasındaki değer kaybının önüne geçildiği ve finansal sistemde oynaklığın azaltıldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen gün yaptığı açıklamaya da dikkat çekildi. Enflasyonun 2023 yılında yüzde 20’lere gelmesini beklediği yönündeki sözleri hatırlatılırken, seçim döneminde enflasyonun bu seviyelere inmesinin sürpriz olmayacağı kaydedildi.

2018 yılında yaşanan döviz krizi ve bankaların mücadele etmek zorunda kaldığı zorluklara değinildi. Türkiye’nin Suudi Arabistan ile 5 milyar dolarlık swap anlaşmasına yakın olduğu belirtildi.

Makalede, “Ticaret rakamlarındaki düzelme devam ederse, Erdoğan’ın ekonomik modeli bu süreçten yara almadan kurtulabilir” ifadesine yer verildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın