Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’li Uzman: F-16’ların Türkiye’ye Satılması NATO Birliğini Baltalar

Türkiye ve ABD arasında F-16 sorunu devam ediyor. ABD'li Uzman Rubin, F-16'ların Türkiye'ye satılmasının Kuzey Atlantik İttifakı'nın birliğini baltalama riski taşıdığını belirtti.
ABD’li Uzman: F-16’ların Türkiye’ye Satılması NATO Birliğini Baltalar
Yorum

ABD tarafından Türkiye’ye satışı bir türlü gerçekleşmeyen F-16’lara yönelik yakın bir zamanda ABD Başkanı Joe Biden’dan dikkat çeken açıklamalarının sonrasında bir değerlendirmede eski Pentagon yetkilisi ve Neo-Con yazarı Michael Rubin’den geldi.

ABD’li uzman Michael Rubin, Biden’ın F-16 ihtilafının çözüm bulması için İsveç’in NATO üyeliğini şart koşması hakkında konuştu.

Rubin, Türkiye’ye F-16’nın verilmesinin Kuzey Atlantik İttifakı’nın birliğini baltalama riski yaratacağını vurguladı. Türkiye’nin F-16’lar karşılığında İsveç’in NATO üyeliğine karşı vetosunu kaldırmasının Pirus zaferi olacağını söyledi.

Rubin, “Türkiye’ye F-16 uçaklarının verilmesi veya bunların modernizasyonu NATO’nun uyumunu ve potansiyelini güçlendirmez, sadece baltalar” açıklamasında bulundu.

İsveç, NATO’ya üye olabilmesi için Türkiye’nin ve Macaristan’ın onayını alması gerekiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu