Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li Senatör: F-16’lar Erdoğan’ın Ellerine Bırakılmamalı

ABD’li Senatör Menendez, Yunanistan'ın egemenliğini talep etmek Erdoğan düşmanlığı demekse bu nişanı onurla takacağını belirtti. Detaylar haberde;
ABD’li Senatör: F-16’lar Erdoğan’ın Ellerine Bırakılmamalı
HABER GİRİŞ

ABD’li Senatör Bob Menendez, Türkiye’nin Yunanistan’ın Atina kentine füze saldırısı tehdidinde bulunduğunu iddia ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kınadı. Menendez, Erdoğan’ın son eylemlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Senatör, Erdoğan’ın eylemlerini kınamak için kürsüye çıktığını vurgulayarak eylemlerin kesinlikle kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Erdoğan’ın Ege Denizi’ndeki Yunan adaları üzerinden savaş uçakları göndererek defalarca Yunan egemenliğine meydan okuduğunu söyledi.

Menendez: Türkiye’ye Herhangi Bir F-16’yı Onaylamayacağım

Türkiye’de 2023’te yapılacak olan seçimlere işaret eden Menendez, Erdoğan’ın seçimler öncesinde yasadışı, otokrat davranışını artırdığını savundu.

Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile artan bağına değinerek, ikilinin baskıcı ve anti-demokratik normları takip ettiğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti. Bu sebepten kaynaklı ABD’ye ve uluslararası topluma hesap vermesi için somut adımların atılması için çağrıda bulundu.

Türkiye’nin son davranışlarının göz önüne alındığında ABD’nin F-16 savaş uçaklarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ellerine bırakmaması gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Bu nedenle Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak, Türkiye tüm bölgedeki saldırgan kampanyasını durdurana kadar Türkiye’ye herhangi bir F-16’yı onaylamayacağım.”

Erdoğan’a Düşman Olmak Benim Onurla Takacağım Bir Nişandır

Erdoğan tarafından Türkiye düşmanı olmakla suçlanan Menendez, söz konusu tutumunun Ankara’da kendisine dost kazandırmayacağını da ekledi.

Erdoğan’ın tutumunun insan haklarını ihlal ettiğini bildirerek, “Türkiye’nin Yunanistan’ın ve Kıbrıs’ın egemenliğini tanımasını talep etmek beni düşman yapıyorsa Erdoğan’a o zaman bu benim onurla takacağım bir nişandır.” diyerek görüşünü sundu.

Eylül ayında “Bir gece ansızın gelebiliriz” söylemiyle gerilimin fişeğini ateşleyen Erdoğan, 11 Aralık’taki açıklamasında “Atina rahat durmazsa vururuz” ifadesiyle Atina gündeminde bomba etkisi yaratmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın