Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’li İki Dev Bankanın FED Tahminleri İhtilafa Düştü

FED'iz gelecek dönemde izleyeceği para politikasına ilişkin belirsizlik büyürken Morgan Stanley ve Goldman Sachs, tahminlerini paylaştı. İşte detaylar;
ABD’li İki Dev Bankanın FED Tahminleri İhtilafa Düştü
HABER GİRİŞ

Amerika enflasyonundaki artış Eylül’de yüzde 3,7 olarak kaydedilirken, ABD Merkez Bankası’nın (FED) hedeflediği yüzde 2’nin üzerinde kalmaya devam etti. ABD’li yatırım bankaları Morgan Stanley ve Goldman Sachs, FED gelecek faiz politikalarına ilişkin farklı senaryolar ortaya çıkardı.

Ülkedeki enflasyonun soğumasıyla FED’in izleyeceği politikaya ilişkin belirsizlik artarken, Morgan Stanley ekonomistleri gelecek 2 yıl içerisinde bankanın büyük faiz indirimi yapacağını öngördü.

Goldman Sachs analistleri ise bankanın gelecek dönemde uygulayacağı politikalarda daha az faiz indirimi ve daha geç bir başlangıç beklediğini açıkladı.

FED, Faiz İndirimine Başlayacak

ABD’li baş ekonomist Ellen Zentner liderliğindeki Morgan Stanley araştırmacıları dünkü 2024 görünümlerinde değerlendirmelerde bulundu. FED’in Haziran 2024’te, ardından Eylül’de ve 4’üncü çeyrekten itibaren her toplantıda 25 baz puanlık artışlarla faiz indirimlerine başlayacağını ileri sürdü.

Morgan Stanley araştırmacıları, söz konusu hamleyle politika faizinin 2025 yılı sonuna kadar yüzde 2,375’e düşeceğine ilişkin görüş bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs 2024’ün 4’ücü Çeyreğine İşaret Etti

Görüşlerini bildiren Goldman Sachs analistleri ise FED’in ilk 25 baz puanlık indirimini 2024’ün 4’üncü çeyreğinde yapacağını öngördü.

Analistler daha sonra 2026 ortasına kadar FED’in her çeyrekte bir indirim yapacağını ileri sürerek, toplam 175 baz puanlık bir indirim ile faiz oranının yüzde 3,5-yüzde 3,75 olacağını kaydetti.

Bloomberg HT haberinde, Goldman Sachs’ın tahminlerinin FED’in tahminlerine daha yakın olduğuna işaret etti.

Gelecek Ay FED Tahminlerini Güncelleyecek

Politika yapıcıların medyan tahminlerine göre Eylül ayında FED tahminleri, gelecek yıl için iki çeyrek puanlık faiz indiriminin planlıyor. Ayrıca 2025’te sona eren politika faizinin yüzde 3,9 seviyesinde olduğu belirtiliyor.

FED guvernörleri ve bölgesel banka başkanları gelecek ayki toplantıda, tahminlerini güncelleyecek.

Dünyanın en büyük ekonomisine ilişkin Morgan Stanley, resesyon olmasa da daha büyük bir genişlemeyi garanti eden daha zayıf bir ekonomi öngörüyor.

FED’in yüzde 4,1’lik tahminiyle karşılaştırıldığında işsizliğin 2025’te yüzde 4,3 ile zirveye çıkacağı paylaşıldı. Morgan Stanley’e göre ABD’deki büyüme ve enflasyon da yetkililerin öngördüğünden daha yavaş gerçekleşecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.