Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Ukrayna Tahıl İhracatına Mali Destek

Avrupa Birliği yetkilisi, artan nakliye ücretleri nedeniyle Ukrayna tahılının ihracatını mali destekle kolaylaştırmak istediklerini bildirdi.
AB’den Ukrayna Tahıl İhracatına Mali Destek
HABER GİRİŞ

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’ni sona erdirmesinin ardından küresel gıda krizi endişesi ülkeleri yeniden alarma geçirdi. Bir yandan fiyatlar artarken, diğer yandan tahıla erişimi aksayan ülkeler için gıda sıkıntısının başlamasıyla Avrupa Birliği’nden (AB) bir adım geldi.

AB Komisyonu Tarımdan Sorumlu Üyesi Janusz Wojciechowski, nakliye fiyatları yükselen Ukrayna tarım ürünlerinin uluslararası piyasalarda satılabilmesi için mali destek sağlamayı planladıklarını söyledi.

Ton başına 30 Euro’luk ekstra maliyetleri karşılamak istediklerini ifade eden Wojciechowski, Avrupa Parlamentosu (AP) Tarım ve Kırsal Kalkınma Komitesi’nde, Karadeniz Tahıl Girişimi ile piyasaların son durumunu değerlendirdi.

Ukrayna tahılının uluslararası piyasalara erişiminin sağlanması için herkesin kabul edebileceği, kalıcı bir çözüm bulmak istediklerini söyledi.

Ukrayna tahılına küresel piyasalarda satış noktaları bulunması gerektiğin belirten AB yetkilisi, Rusya’nın bu pazarlarda Ukrayna’nın yerini almaya çalıştığını fakat Ukrayna’nın bununla mücadele edebilecek güçte olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Şu an tek sorunun Karadeniz’den sevkiyat yapılamadığı için ulaşımdaki ek maliyetler olduğunu, bu nedenle ekstra maliyetlerin hafifletilmesi için destek olmayı istediklerini aktardı.

Bu desteğin diğer ülkelere ihracatı kolaylaştıracağına inandıklarını, AB ülkelerindeki şirketlerin sevkiyat konusunda Ukrayna’ya yardımcı olabileceğini sözlerine ekledi.

Karadeniz rotasının kapanmasıyla Ukrayna tahılının Avrupa’da kalabileceğini, Polonya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Slovakya’nın Ukrayna tahılını almamalarını sağlayan AB kararının 15 Eylül’de sona ereceğini ve bu ülkelere verilen tahıl ürünleri ithalatı kısıtlaması izninin uzatılması gerektiğini aktardı.
(Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın