Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahıl Anlaşmasına Alternatif Geldi: Projede Katar Detayı

Tahıl anlaşmasına alternatif olarak öngörülen projenin neredeyse hazır olduğu, sevkiyatların yakında başlayabileceğine dikkat çekildi. İşte detaylar;
Tahıl Anlaşmasına Alternatif Geldi: Projede Katar Detayı
HABER GİRİŞ

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması 17 Temmuz 2023’te Rus tarafının geri çekilmesiyle askıya alındı. Anlaşmanın tekrar devreye girmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere taraflar arasında ikili görüşmeler devam ediyor.

Konuya ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın bugün görüşeceği açıklandı. Bilgiye, Rus haber ajansı Sputnik’e demeç veren tahıl anlaşmasıyla ilgili müzakerelerde yer alan bir kaynak tarafından erişildi.

Söz konusu girişimin bir süredir görüşüldüğüne işaret eden kaynak, Ankara’nın bu fikri desteklediğini ve yardıma hazır olduğunu resmi düzeyde beyan ettiğini vurguladı.

Projenin Parametreleri Neredeyse Hazır

Tahıl anlaşmasına alternatif olarak düşünülen projenin parametrelerinin neredeyse hazır olduğu kaydedilerek, kalan bazı detaylarınsa en üst düzeyde ele alınacağına dikkat çekildi.

Projenin yakında uygulamaya koyularak tahıl sevkiyatına başlanmasının tamamen gerçekçi olduğuna işaret eden kaynak, projenin finansmanıyla ilgili ise bilgi vermedi.

GCM Yatırım Banner

Rusya Dışişleri Bakanlığı, dünkü açıklamasında, Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in konuya ilişkin görüşmeler yaptıklarını bildirmişti.

Görüşmeleri detaylandıran bakanlık, “Türk işletmelerinde işlenmek ve en çok ihtiyaç duyan ülkelere sevk edilmek üzere Katar’ın mali desteğiyle Türkiye’ye 1 milyon ton Rus tahılının indirimli fiyatla tedarikini organize etme girişiminin uygulanmasına yönelik parametreler üzerinde çalışmayı planlıyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Yapılan açıklamada bakanlık, Moskova’nın bahsi geçen projeyi Karadeniz anlaşmasına en uygun iş alternatifi olarak gördüğünün de altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.