Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB’den Twitter’ın Yeni Sahibi Musk’a Uyarı!

Milyarder isim Elon Musk'a AB'den bir uyarı daha geldi. AB Komisyonu'nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Breton, dezenformasyon kuralları kapsamında ikazda bulundu.
AB’den Twitter’ın Yeni Sahibi Musk’a Uyarı!
Yorum

Elon Musk Twitter’ı satın almasından sonra gündemde yer alamaya devam ediyor. Yakın bir zamanda Musk’a uyarıda bulunan Avrupa Birliği’nden (AB) yeni bir ikaz geldi.

AB, Musk’ı dezenformasyon kurallarına uyması gerektiği konusunda uyardı. AB Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Elon Musk ile yaptığı görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı.

Breton, Musk’ın Twitter 2.0’ı, AB Dijital Hizmet Yasası’na uyumlu hale getirme niyetini memnuniyetle karşıladığını söyledi. Musk’ın AB mevzuatını dikkatle okuduğunu ve dünya çapında uygulanmasını makul olarak değerlendirdiğini bildirdi.

AB yetkilisi Musk’ın daha yapacak çok işi olduğunu vurgulayarak, bu konuları şeffaf kullanıcı politikalarının uygulaması, içerik denetimini önemli ölçüde güçlendirmesi ve ifade özgürlüğünü koruması olduğunu belirtti. Ayrıca dezenformasyonla kararlı bir şekilde mücadele etmesi ve hedefli reklamları sınırlaması gerektiğini söyledi.

Breton, Twitter hesabından Musk’la yapmış olduğu görüşmeye dair şu paylaşımda bulundu:

Thierry Breton Elon Musk
Kaynak: Twitter

Bununla birlikte AB yetkilisinin yazılı açıklamasını Twitter yerine, rakip sosyal medya uygulaması Mastodon üzerinden yapması gözlerden kaçmadı.

AB’den Musk’a Ekim ayının sonlarına doğru uyarı gelmişti. Musk’ın Twitter’ı satın almasından sonra  “Kuş özgür kaldı”  paylaşımına Breton, “Avrupa’da kuş bizim kurallarımıza göre uçacak” notuyla cevap vermişti.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu