Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Gençlere Ücretsiz Tren Bileti

AB, üye ülkeler ile aralarında Türkiye'nin bulunduğu bazı ülkelerdeki gençlerin Avrupa'yı gezebilmeleri için ücretsiz tren bileti verecek. Detaylar haberde;
AB’den Gençlere Ücretsiz Tren Bileti
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB), 18 yaşında olan kişilerin öğrenme deneyimleriyle Avrupa’yı keşfetmesi için fırsat sunuyor. AB’nin söz konusu programı Erasmus+ kapsamındaki DiscoverEU projesi çerçevesinde sunduğu kaydedildi. Proje kapsamında AB, 18 yaşındakilere ücretsiz tren bileti verecek.

Projenin ağırlıklı olarak demiryolu ile seyahat ederek Avrupa’nın çeşitli şehirlerini, manzaralarını ve kasabalarını keşfetmek isteyenlere yönelik olduğu belirtildi. Adalar veya uzak bölgelerde yaşayanlar için istisnalar olduğu da kaydedildi.

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler ile Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelerdeki 18 yaşında olan 35 bin gencin Avrupa’yı gezebilmeleri için ücretsiz tren bileti verileceği bildirildi.

Başvurular İnternet Üzerinden Yapılacak

AB’nin Erasmus+ programı kapsamındaki DiscoverEU projesi çerçevesinde 18 yaşındaki gençlerin, ücretsiz bilet kazanmalarına ilişkin detaylar da verildi. Gençlerin, internet üzerinden başvurarak 30 güne kadar geçerli ücretsiz tren bileti kazanma şansı elde edeceği söylendi.

Gençlere verilecek olan ücretsiz tren biletlerinin AB üyesi ülkeler ve Erasmus+ programına dahil olan ülkeler İzlanda, Liechtenstein, Kuzey Makedonya, Norveç, Sırbistan ve Türkiye’nin vatandaşı olan veya bu ülkelerde yasal olarak ikamet edenlere sağlanacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Tren Biletleri 30 Gün Geçerli Sayılacak

İnternet üzerinden yapılacak olan başvurular için 1 Temmuz 2004 ile 30 Haziran 2005 arasında doğmaları gerektiği kaydedildi. Başvuruların, Avrupa Gençlik Portalı sayfasındaki kısa sınavda sorulan soruları 29 Mart 2023’e kadar cevaplaması gerektiğine dikkat çekildi.

Tüm bunların ardından seçilen gençler için biletlerin 15 Haziran 2023 ile 30 Eylül 2024 arasında en fazla 30 gün boyunca Avrupa ülkelerinde kullanabileceğine işaret edildi.

Söz konusu projeyi AB’nin 2018 yılından bu yana sürdürdüğü söylenirken, proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 200 bin gence ücretsiz tren biletinin verildiği vurgulandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.