Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Erdoğan’ın Restine Yanıt Geldi: NATO ile AB Farklı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliği için Türkiye’nin AB kapısından içeri alınması restini ortaya koymasının ardından AB tarafından yanıt geldi.
AB’den Erdoğan’ın Restine Yanıt Geldi: NATO ile AB Farklı
HABER GİRİŞ

Bugün Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleştirilecek NATO Liderler Zirvesi’ne giderken dün yaptığı basın toplantısında İsveç’in NATO’ya üyeliğinin kabul görmesi için Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) kabul edilmesi gerektiği şartını masaya getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına karşılık gelmeye devam ediyor.

İlk açıklamayı yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Türkiye’nin AB üyeliğine destek vermesi ve ardından Beyaz Saray’dan benzer çıkış yapılması sonrası AB cephesinden bugün yanıt geldi.

AB Komisyonu Sözcüsü Dana Spinant, Erdoğan’ın kast ettiğinin aksine NATO ile AB’nin farklı örgütlenmeler olduğunu ve iki birliğin üyeliklerinin birbiriyle bağlantısının olamayacağını aktardı.


AB’li yetkili, “Önce gelin Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde önünü açın ondan sonra biz de nasıl Finlandiya’nın önünü açtıysak İsveç’in de önünü açalım” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün NATO zirvesinde de benzer çıkışı yapması ihtimaline karşı açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Tüm aday ülkeler tarafından atılması gereken adımlar dizisi gayet açık. Süreç, liyakate dayalı ve hızı aday ülkelerin attıkları adımlara ve sağladıkları ilerlemeye bağlı.”

NATO’daki çoğu müttefik ülkenin aynı zamanda AB üyesi olmasına rağmen karar alma mekanizmaları açısından iki birliğin farklılaştığının altını çizerek, Erdoğan’ın çıkışı öncesi Ankara’dan böyle bir mesaj alınmadığını kaydetti. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.