Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’den Enerji Krizi için Birlik ve Dayanışma Çağrısı

AB ülkelerinin enerji bakanları, enerji krizi ve artan fiyatlara karşı alınacak tedbirleri görüşmek için bugün bir toplantı düzenledi.
AB’den Enerji Krizi için Birlik ve Dayanışma Çağrısı
HABER GİRİŞ

Avrupa ülkeleri ile Rusya arasında başlayan enerji krizi giderek büyüyor. Rusya’nın vanaları kapatması üzerine Avrupa’da endişeler iyice tırmandı. Artan enerji fiyatları ve gaz arzındaki darboğazla çok zor bir kış onları bekliyor.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri enerji krizini çözmek için bugün bir zirve düzenledi. Yapılan olağanüstü görüşmede enerji bakanları yüksek enerji fiyatlarını azaltmak için alınacak acil önemleri ele aldı.

Enerji Krizi AB Vatandaşlarını Sert Bir Şekilde Vuruyor

AB ülkeleri arasındaki birliğin artan enerji maliyetlerinin üstesinden gelmenin anahtarı olduğu belirtilen açıklamada, kışa daha iyi hazırlanılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Avrupa’nın eşi benzeri görülmemiş bir enerji krizi yaşadığı belirtilirken, arz kesintilerinin konsey üyelerinin en önemli endişesi olduğuna dikkat çekildi.

“Birlikte çalışmak, AB ülkeleri için krizin etkisini daha iyi hafifletmenin ve riskleri azaltmanın en iyi yoludur.” denilen açıklamada, Rus enerjisine daha bağımlı olan ve arz kesintisinden daha fazla etkilenen ülkelere destek sağlamak için dayanışma içinde olunması gerektiği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Enerji krizine yanıt olarak yapılması gerekenler: Tüketiciler için uygun fiyatlı ve rekabetçi enerji sağlamak, enerji güvenliğini ve hazırlığını artırmak, enerji direncini ve özerkliğini güçlendirmek, gaz talebini azaltırken gaz arzını güvence altına almak ve temiz enerjiye geçişi hızlandırmak olarak sıralandı.

“Rusya ile Bir Enerji Savaşındayız”

Çok ciddi bir enerji krizi yaşadıklarını ifade eden Çekya Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, Rusya ile bir enerji savaşı içinde olduklarını söyledi. Mevcut enerji arzının yeterli olmadığını, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in enerjiyi kullanarak ekonomilerine saldırdıklarını belirtti.

Bakanların özellikle enerji piyasasında yer alan şirketlere yeterli likidite verilmesi, elektrikte tasarruf ve fiyatlarda düzenleme gibi çeşitli tedbirleri alacağını sözlerine ekledi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Rusya’nın enerji piyasasını manipüle ettiğini söylemişti.

AB, Rusya ile Vize Kolaylığını Tümüyle Askıya Aldı

Konseyin bugün aldığı bir karar ise Rusya ile vize konusunu içeriyor. AB ile Rusya arasındaki vize kolaylığı anlaşmasının tamamen askıya alınmasına karar verildi. Bundan sonraki süreçte Rus vatandaşları için vizeyle ilgili kuralların geçerli olmayacağı bildirildi.

Alınan kararın birçok zorluğu getireceği görülürken bunlar, vize başvuru ücretinin 35’ten 80 Euro’ya çıkarılması, ek belge ihtiyacı ve daha kısıtlayıcı kurallar olarak sıralandı.

Vize kolaylığı anlaşmasının AB vatandaşlarına ayrıcalık sağladığı, bugün alınan kararın Rusya’nın gerçekleştirdiği saldırılar karşısında, Ukrayna’ya ve halkına sarsılmaz bağlılıklarının bir göstergesi olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın